3 kwietnia to ważna data dla posiadaczy nieruchomości w Hiszpanii, wśród których jest coraz więcej Polaków. Dziś weszły bowiem w życie istotne zmiany przepisów. Dotyczą one m.in. „okupas”, czyli nielegalnego zajmowania nieruchomości bez zgody właścicieli. Nie występuje ono właściwie na Costa del Sol, ale w regionach takich jak Katalonia jego skala nadal jest znaczna.
Zmieniają się także zasady wynajmu wakacyjnego (krótkoterminowego), którego prowadzenie jest teraz obłożone większymi rygorami. Od dziś obowiązuje również zniesienie „złotych wiz”, czyli programu umożliwiającego obywatelom spoza Unii Europejskiej uzyskanie prawa do pobytu w Hiszpanii w zamian za dokonanie znaczącej inwestycji kapitałowej.
Przyspieszenie walki z „okupas” i precedensowy wyrok sądu
Od teraz przypadki zajęcia nieruchomości przez „okupas” będą rozpatrywane przez sądy w innych kategoriach, o szybszych procedurach. Gwarantuje to, iż od momentu wniesienia sprawy do sądu, zostanie ona rozpatrzona w ciągu maksymalnie 15 dni. Z kolei wyrok zostanie wydany w ciągu kilku dni od rozprawy.
Jednocześnie Audiencia Provincial de Barcelona, czyli odpowiednik polskiego sądu okręgowego, przyjął przełomowe kryterium. Zgodnie z nim, odłączenie mediów przez właściciela nielegalnie zajętej nieruchomości nie będzie uznawane (jak dotychczas) jako przestępstwo przymusu. Wpisuje się to w działania, mające na celu zwiększenie ochrony przed „okupas” w Hiszpanii. Jeżeli Sąd Najwyższy utrzyma to podejście, posiadacze apartamentów i domów zyskają kolejne narzędzie do ochrony swojej własności.
– Zmiana przepisów dotyczących „okupas” jest pewnym zaskoczeniem, ale w pozytywnym sensie, że w końcu się to udało. Wcześniejsze informacje nie wskazywały na możliwość znowelizowania przepisów, tymczasem właśnie miało to miejsce. Szczególnie istotne jest przyspieszenie procedur i rozpatrywania spraw przez sądy. Zjawisko „okupas” co prawda nie dotyczy praktycznie Marbelli i Costa del Sol, ale z punktu widzenia całego rynku nieruchomości jest to bardzo istotne. Pamiętajmy jednak, iż nadal zgłoszenie naruszenia własności w ciągu 48 godzin umożliwia natychmiastowe działanie policji i uwolnienie nieruchomości – mówi Agnieszka Marciniak-Kostrzewa – założycielka Agnes Inversiones – największego, najstarszego i najbardziej rozpoznawalnego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.

Zobacz także:
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o „okupas” w Hiszpanii [ANALIZA PRAWNA]
Jak zmieniły się przepisy dotyczące wynajmu wakacyjnego w Hiszpanii?
Hiszpania likwiduje „złote wizy”. Co to oznacza?
Zmiana zasad krótkoterminowego wynajmu
Drugą ze zmian legislacyjnych są nowe zasady wynajmu wakacyjnego. Właściciele nieruchomości, przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy, będą musieli teraz uzyskać zgodę danej wspólnoty mieszkańców, a do jej zdobycia wymagana będzie większość 3/5 głosów. Jeśli statut wspólnoty nie zabrania wynajmu, decyzja będzie zależała od głosowania mieszkańców. Oczywiście mowa tutaj o nieruchomościach, które spełniają kryteria, wymagane np. przez Junta de Andalucia (Rząd Andaluzji), aby dany lokal mógł uzyskać licencję turystyczną, a także są położone w dzielnicy, gdzie miasto odgórną decyzją nie zabrania wynajmu.
Konsekwencją krótkoterminowego wynajmu nieruchomości bez zgody wspólnoty będzie – w pierwszej kolejności – wezwanie przez prezesa wspólnoty lub sąsiada do zaprzestania takiej działalności. W przypadku dalszego naruszania przepisów możliwe są sankcje, a kary finansowe za nieautoryzowany wynajem wyniosą – w zależności od regionu – od 30 tys. do 600 tys. euro.
Wspólnota może także nałożyć dodatkowe opłaty na właścicieli wynajmujących mieszkania turystom, zwiększające koszty utrzymania o maksymalnie 20%. Jednak właściciele nieruchomości, którzy przed 3 kwietnia 2025 mieli już zarejestrowane mieszkania turystyczne, nie będą musieli uzyskiwać nowej zgody. W efekcie spodziewany jest wzrost cen zarejestrowanych mieszkań wakacyjnych, gdyż ich ograniczona podaż z pewnością przełoży się na ceny wynajmu krótkoterminowego.

Zobacz także:
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o „okupas” w Hiszpanii [ANALIZA PRAWNA]
Jak zmieniły się przepisy dotyczące wynajmu wakacyjnego w Hiszpanii?
Hiszpania likwiduje „złote wizy”. Co to oznacza?
Koniec „złotych wiz” w Hiszpanii
Ta zmiana nie dotyczy Polaków, a wręcz zwiększa szanse naszych rodaków na nabycie atrakcyjnych nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim. Dziś przestają bowiem obowiązywać „złote wizy”, czyli zezwolenia na pobyt dla inwestorów spoza Unii Europejskiej m.in. w domy czy apartamenty w Hiszpanii. Ta zmiana dotknie przede wszystkim Brytyjczyków, którzy od lat są czołowymi nabywcami tutejszych nieruchomości.
„Złote wizy” zostały wprowadzone w Hiszpanii w 2013 r. Celem programu było przyciągnięcie inwestycji zagranicznych i zwiększenie wpływów do budżetu kraju. Osoby spoza Unii Europejskiej, które kupiły nieruchomości o wartości minimum 500 tysięcy euro, mogły uzyskać prawo pobytu w Hiszpanii na okres 3 lat. Program obejmował również inne formy inwestycji, takie jak zakup papierów wartościowych Hiszpanii, lokaty bankowe o wartości powyżej 1 mln euro oraz inwestycje w hiszpańskie spółki.
W listopadzie 2024 r. Kongres Deputowanych zatwierdził projekt ustawy, który znosi regulacje dotyczące „złotych wiz”. Po zatwierdzeniu przez Senat, wchodzą one w życie od 3 kwietnia. Program budził bowiem kontrowersje, szczególnie w kontekście cen nieruchomości i sytuacji na rynku mieszkaniowym. Na poziomie europejskim pojawiały się również wezwania do zakończenia takich programów, wskazując na zagrożenia związane z bezpieczeństwem i transparentnością rynku nieruchomości.
Zobacz także:
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o „okupas” w Hiszpanii [ANALIZA PRAWNA]
Jak zmieniły się przepisy dotyczące wynajmu wakacyjnego w Hiszpanii?
Hiszpania likwiduje „złote wizy”. Co to oznacza?
