Jak zmienią się przepisy dotyczące wynajmu wakacyjnego w Hiszpanii?

Od 3 kwietnia 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy, regulujące wynajem krótkoterminowy w Hiszpanii. Mają one na celu zwiększenie kontroli wspólnot mieszkaniowych nad taką działalnością. Zmiany mogą znacząco wpłynąć na rynek nieruchomości, zwłaszcza w regionach turystycznych.

Nowe zasady wynajmu wakacyjnego

Zgodnie z nowymi regulacjami, właściciele apartamentów turystycznych, czyli przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy będą musieli uzyskać zgodę wspólnoty mieszkańców. Decyzja o zatwierdzeniu wynajmu będzie wymagała większości w postaci 3/5 głosów. Jeśli statut wspólnoty nie zabrania wynajmu turystycznego, ostateczna decyzja będzie zależała od głosowania mieszkańców. 

Nie dotyczy to sytuacji, w której mieszkanie jest wynajmowane nieprzerwanie przez ponad dwa miesiące temu samemu najemcy.

W przypadku nieautoryzowanego wynajmu prezes wspólnoty, jeśli właściciel zignoruje wezwania, możliwe będą sankcje. Kary finansowe za wynajem bez zgody wspólnoty wyniosą od 30 000 do 600 000 euro, w zależności od regionu i skali naruszenia przepisów.

Jaki będzie wpływ na rynek wynajmu?

Zmiany mogą skutkować zmniejszeniem się liczby mieszkań przeznaczonych na wynajem turystyczny, co może przełożyć się na wzrost liczby ofert najmu długoterminowego. Jednocześnie ograniczona podaż mieszkań wakacyjnych może doprowadzić do wzrostu ich cen, co z pewnością wpłynie na rynek krótkoterminowych noclegów.

Nowe przepisy pozwalają także wspólnotom mieszkaniowym na nakładanie dodatkowych opłat na właścicieli wynajmujących mieszkania turystom. Wzrost kosztów opłat osiedlowych  może wynosić maksymalnie 20%. Dodatkowe obciążenia finansowe mogą skłonić właścicieli do sprzedaży nieruchomości lub przekształcenia ich w wynajem długoterminowy.

Osoby, które przed 3 kwietnia 2025 r. miały już zarejestrowane mieszkania turystyczne, nie będą musiały uzyskiwać nowej zgody na wynajem. Oznacza to, że dotychczasowi właściciele – działający zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie będą zmuszeni spełniać dodatkowych wymagań.

Zobacz także:

Malaga i Costa del Sol bezpieczne od „okupas” [NAJNOWSZE DANE]

100% podatek dla kupujących spoza UE? Wyjaśniamy, co się zmieni na rynku nieruchomości w Hiszpanii

Co się zmieni dla właścicieli nieruchomości?

Nowe przepisy budzą różne reakcje. Stowarzyszenia właścicieli nieruchomości popierają zmiany, widząc w nich sposób na ograniczenie nadmiernej liczby mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Z kolei mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych mogą liczyć na większy spokój. Jednak właściciele nieruchomości tracą wówczas swobodę w dysponowaniu swoją własnością. Zmiany mogą wpłynąć szczególnie na rynek nieruchomości w Andaluzji, gdzie wynajem krótkoterminowy stanowi istotny element działalności turystycznej.

Nowe regulacje dotyczące wynajmu krótkoterminowego mają na celu wzmocnienie roli wspólnot mieszkańców w decydowaniu o funkcjonowaniu takiej działalności. Choć regulacje mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców, mogą również wpłynąć na opłacalność inwestycji w nieruchomości przeznaczonych na wynajem turystyczny.