Caminito del Rey, czyli wyjątkowa ścieżka wśród skał

Nad rzeką Guadalhorce, na wysokości 100 metrów, wzdłuż skał, ciągnie się kładka – szlak Caminito del Rey. To jedna z największych atrakcji w tym rejonie, na którą bilety trzeba kupić z dużym wyprzedzeniem. Jeśli kochacie wyjątkowe krajobrazy, a wysokość nie napawa Was lękiem, będzie to wymarzona wycieczka.

Jak powstała trasa Caminito del Rey?

Historia trasy sięga początków XX wieku, kiedy to firma, zajmująca się pozyskiwaniem energii z elektrowni wodnej, postanowiła stworzyć ścieżkę dla swoich pracowników z El Chorro. Budowa kładek trwała 4 lata. Co ciekawe, można było tędy chodzić w dzień i w nocy, bo zadbano o oświetlenie.

Na otwarcie przybył sam król Alfons XIII – stąd królewska nazwa szlaku (Caminito del Rey, czyli Królewska Ścieżka). Niszczejąca z biegiem lat kładka przyciągała śmiałków i poszukiwaczy przygód. Była jednak bardzo niebezpieczna. Zamknięto ją na jakiś czas, aby w 2015, po remoncie, otworzyć ją dla zwiedzających.

Kładka nad przepaścią

Wycieczkę rozpoczyna się koło zapory Conde de Guadalhorce. Na szlak dostać się można z miejscowości Ardales lub z Álora. Kładka jest jednokierunkowa, z północy na południe. Szlak ma 8 km długości i dzieli się na cztery odcinki.

Kanion, w dole którego płynie rzeka Guadalhorce, czasem ma tylko 10 metrów szerokości i… 700 metrów głębokości. Dla porównania: najgłębsze miejsce Wielkiego Kanionu Kolorado ma 1857 metrów. Caminito del Rey gwarantuje piękne widoki i niezapominanie wrażenia.

Punkt informacyjny znajduje się w pobliżu restauracji El Kiosko i przystanku autobusowego. W okolicy jest także pole campingowe i parking. Trzeba pamiętać, iż nie można dojechać samochodem do samego wejścia do wąwozu. Warto podejść do punktu widokowego Luis Morales, z którego podziwia się akwen Conde de Guadalhorce.

Aby wejść na Caminito del Rey, należy kupić bilety z wyprzedzeniem (najlepiej przed sezonem), ponieważ wejściówki są limitowane i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej

Pierwszą część trasy stanowi wąski wąwóz El Desfiladero de Gaitanejo (ma tylko 10 metrów szerokości). Druga część to el Tajo de las Palomas, gdzie przechodzi się przez Most Królewski.

Trzecia część szlaku nazywana jest Valle de Hollo. To żyzna dolina rzeki, pełna bujnej roślinności. Żyje tutaj także wiele gatunków zwierząt, jest nawet rezerwat nietoperzy. Ostatnia część Caminito del Rey to Avenida Caminito del Rey, na trasie której zobaczyć można elektrownię wodną, stary dworzec kolejowy, wiadukt i tunele kolejki.

Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą wodę, przekąski, krem przeciwsłoneczny i wygodne buty. Na trasie nie ma restauracji ani toalet. Na wycieczkę można zabrać dzieci, jeśli ukończyły 8. rok życia. Ścieżka nie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchu i poruszających się na wózkach (są na niej schody, poręcze, wąskie przejścia). Przeciwwskazaniem są także zawroty głowy lub lęk wysokości.

Zobacz także:

Szepty morza – spacer nadmorską ścieżką Senda Litoral

Andaluzja z nową atrakcją. Ronda przyciąga turystów

Powstanie największy wiszący most dla pieszych w Hiszpanii

W przeddzień 10. rocznicy ponownego otwarcia Caminito del Rey po gruntownej modernizacji, przygotowywana jest kolejna duża inwestycja. Władze prowincji ogłosiły budowę największego w Hiszpanii wiszącego mostu dla pieszych. Nowa, 110-metrowa konstrukcja – zawieszona na wysokości 50 metrów – będzie zlokalizowana w pobliżu żelaznego mostu kolejowego i tunelu El Chorro w Álora.

Projekt będzie realizowany w najbliższych miesiącach, a most najprawdopodobniej zostanie oddany do użytku w listopadzie. Koszt inwestycji wyniesie 1 250 000 euro, a finansowanie zostanie zapewniony z funduszy lokalnego samorządu.

Nowy podwieszany most będzie wsparty na dwóch głównych linach o wadze 4500 kg każda, a do jego budowy zostanie wykorzystanych 1450 metrów specjalnej, plecionej liny stalowej. Konstrukcja powstanie z drewna, osadzonego na metalowej ramie, a poręcze będą stalowe – zgodnie z dotychczasowym stylem Caminito del Rey. Most będzie miał także nachylenie o średnim spadku 7,5%.

Budowa tego ważącego łącznie 38 ton mostu będzie wymagać skomplikowanej logistyki, w tym użycia… helikopterów do transportu i montażu elementów. Pomimo prowadzonych prac, Caminito del Rey pozostanie otwarte dla turystów. Nowa konstrukcja stanie się alternatywą dla obecnej trasy końcowej szlaku, umożliwiając skrócenie wędrówki o prawie kilometr. Dodatkowo na końcu mostu powstaną nowe ścieżki, ułatwiające kontynuację trasy.

Nowy etap w historii Caminito del Rey

Projekt mostu został niedawno oficjalnie zaprezentowany burmistrzom oraz przedstawicielom gmin leżących w sąsiedztwie Caminito del Rey. Budowa poprzedzona została wieloma przygotowaniami, w tym stworzeniem ścieżki dojazdowej oraz analizami w 3D.

Inwestycja to nie tylko spektakularne uzupełnienie atrakcji Caminito del Rey, ale także znaczący krok w poprawie bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji na trasie. Otwarcie mostu wpisze się w kalendarz obchodów 10-lecia ponownego otwarcia szlaku oraz 120. rocznicy jego pierwotnej budowy.

Nowy wiszący most niewątpliwie przyciągnie kolejnych turystów i miłośników ekstremalnych wrażeń, umacniając Caminito del Rey na pozycji jednej z najbardziej ekscytujących tras turystycznych w Europie.