Kadyks to miasto, które poprawia nastrój. Co warto tutaj zobaczyć?

Kadyks, nazywany „Syreną Oceanu”, znalazł się w rankingu miast, które… najlepiej stymulują wydzielanie dopaminy, hormonu szczęścia. Powodów, aby odwiedzić to najstarsze hiszpańskie miasto, jest jednak znacznie więcej – poznajcie przynajmniej część z nich.

Odkryj Kadyks i jego historię

Miasto przyciąga turystów nie tylko ze względu na swoje historyczne dziedzictwo, ale także dzięki atmosferze spokoju i relaksu, która sprzyja dobremu samopoczuciu. Wspaniała katedra Świętego Krzyża, piękne plaże oraz doskonała kuchnia sprawiają, że Kadyks to idealne miejsce na poprawę nastroju. Kadyks dzieli się na dwie części – zabytkową część wzdłuż wybrzeża i nowoczesną, która znajduje się przy wjeździe do miasta.

Kadyks, jedno z najstarszych miast na Zachodzie, założone przez Fenicjan w 1100 r. p.n.e., jest pełne historii i uroku. Aby poczuć prawdziwą atmosferę tego andaluzyjskiego miasta, wystarczy przejść się jego promenadą, podziwiając złotą kopułę katedry z perspektywy morza, zgubić się w labiryncie wąskich uliczek w dzielnicy El Pópulo czy skosztować smażonego pescaíto.

Lord Byron, angielski poeta romantyzmu, nazywał Kadyks „Syreną Oceanu”. Dziś, dzięki starodawnemu klimatowi, wąskim uliczkom i morskiej bryzie, Kadyks cieszy się popularnością. Według legendy, miasto zostało założone przez Herkulesa, a jego historia sięga IX wieku p.n.e., kiedy pojawiły się pierwsze ślady cywilizacji. Kadyks był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, takich jak wojny punickie, romanizacja Półwyspu Iberyjskiego czy odkrycie Ameryki. Swoją świetność miasto zawdzięcza wyprawom Krzysztofa Kolumba, który to właśnie z Kadyksu wyruszył w dwie ze swoich czterech podróży w poszukiwaniu nowej drogi do Indii.

Miasto nasycone zabytkami

Kadyks jest najstarszym miastem w Hiszpanii, a jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania stanowi katedra, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Połączenie stylu barokowego i neoklasycznego sprawia, że jest to miejsce, które warto zwiedzić z przewodnikiem, aby odkryć ukryte zakątki – takie jak krypta. Zwieńczeniem wizyty może być wejście na Wieżę Zegarową, skąd roztacza się widok na miasto, z jego białymi wieżami i morzem w tle.

Katedra w Kadyksie (Catedral de Cádiz) nazywana jest przez mieszkańców Nową Katedrą. Jej budowa rozpoczęła się w 1722 r. i trwała 116 lat, dlatego w jej wnętrzu możemy zaobserwować wiele stylów architektonicznych – takich jak barok, rokoko i neoklasycyzm. Do jej wykonania użyto marmuru, kamienia wapiennego oraz, typowego dla tego regionu, kamienia z… ostryg. Jej wieże miały być wyższe od nawet od słynnej sewilskiej Giraldy, jednak ostatecznie się to nie udało. W znajdującej się poniżej poziomu krypcie katedry pochowani są wybitni przedstawiciele miasta.

Torre Tavira to jedna z 129 wież strażniczych historycznego Kadyksu. Wiele z nich przetrwało do dzisiaj, a Torre Tavira jest najwyższą z nich i została otwarta dla zwiedzających. Wieże obserwacyjne stawiane były w XVIII wieku przez bogatych mieszczan, by wypatrywać wpływających do portu statków. Z 45 metrów można podziwiać panoramę starej części miasta, port i ocean. W środku można obejrzeć wystawę przedstawiającą historię Kadyksu.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć, z pewnością jest dzielnica El Pópulo – najstarsza w Kadyksie, której bramy z XIII wieku prowadzą do średniowiecznego serca miasta. Warto zatrzymać się przy Plaza San Martín, Teatrze Rzymskim z I wieku p.n.e. oraz na pięknym placu San Juan de Dios, z ratuszem w centralnym punkcie. Nieopodal znajduje się Oratorium San Felipe Neri, gdzie w 1812 r. uchwalono pierwszą konstytucję Hiszpanii.

Zieleń, ocean i wspaniałe widoki

Warto odwiedzić kolorowy Plac Kwiatowy, który tętni życiem i zachęca do dłuższego pobytu. Tuż obok znajduje się słynny Rynek Główny, zbudowany w 1838 r. w miejscu starego klasztoru. Dziś, po gruntownej renowacji, oferuje ponad 100 straganów z najlepszymi rybami, oliwkami i ciastami. Mercado Central w Kadyksie to doskonałe miejsce, by poczuć atmosferę południowej Hiszpanii. Takie targi były niegdyś jednym z najważniejszych punktów w mieście. Mercado powstało w połowie XIX wieku, a w 2006 r. rozpoczęto jego odnawianie, które trwało 3 lata. To najlepsze miejsce, by kupić świeże owoce morza, czy po prostu zrobić chwilę przerwy w zwiedzaniu miasta przy dobrych tapas.

Można udać się również do pełnych drzew ogrodów miejskich, jak Alameda Apodaca lub odwiedzić park Genovés. To największy zielony obszar w historycznej części Kadyksu. Początki ogrodu botanicznego sięgają końca XVIII wieku. To doskonałe miejsce, by w cieniu fantazyjnie przycinanych drzew oraz stworzonego tu wodospadu skryć się przed upałem. Wstęp do parku jest darmowy. Zaraz przy parku znajduje się Paseo Mirador de San Barbara, gdzie przechadzając się aleją, można podziwiać malowniczy widok na ocean.

Podążając wybrzeżem, bez problemu dotrzecie do Zamku Santa Catalina, najstarszej twierdzy w Kadyksie, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Ocean Atlantycki. Zamek z XVIII wieku stoi na małej wyspie, więc aby się do niego dostać, trzeba przejść przez długi pomost, który zachwyca swoją urodą. Jedna z najpiękniejszych tutejszych plaży – La Caleta – pojawiła się w filmie „Śmierć nadejdzie jutro” z serii o Jamesie Bondzie, gdzie Halle Berry kąpała się w jej wodach. Na zakończenie dnia warto udać się na spacer po nadmorskiej promenadzie Campo del Sur Avenue, skąd rozciąga się piękny widok na katedrę.

Kadyks najlepiej odwiedzić w czasie odpływu. Ocean odkrywa wtedy skaliste dno, a w drodze na wspomniany już Castillo de San Sebastian zamontowano specjalne schodki, dzięki którym można podziwiać ocean, a także samo miasto z zupełnie innej perspektywy. Dokładne godziny przypływów i odpływów można sprawdzić w Internecie.

W Kadyksie najmniejszą z plaż, ale za to pełną uroku, jest Playa de La Caleta, położona przy centrum zabytkowej części miasta. Nic dziwnego, że La Caleta pojawia się w tylu pieśniach flamenco i karnawałowych piosenkach, ponieważ jest uważana przez mieszkańców za jedno z wyjątkowych miejsc. Warto wymienić jeszcze takie plaże jak: Playa de Cortadura (najszersza z plaż Kadyksu) czy Playa de la Victoria.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Muzeum Kadyksu (Museo de Cádiz), znajdujące się na Plaza de Mina, zostało podzielone na trzy sekcje: archeologię, sztuki piękne oraz etnografię. Warto tu przyjść, by zobaczyć dzieła takich barokowych artystów jak Francisco de Zurbarán, Alonso Cano, Rubens czy Murillo.

Teatr Rzymski (Teatro Romano) usytuowany jest w Barrio del Pópulo, dosłownie kilka kroków od katedry. Wejście do tego obiektu jest bardzo niepozorne i łatwo je przeoczyć, przechadzając się wąskimi uliczkami Kadyksu. Teatr pochodzi z I w. p.n.e., jednak w kolejnych wiekach służył jako… magazyn, następnie przebudowywano go na mieszkania. Odkryto go przypadkowo dopiero w 1980 r. W czasach świetności wystawiane w nim były sztuki greckie i rzymskie. To drugi największy teatr czasów starożytnego Rzymu, który mógł pomieścić nawet 20 000 widzów. Większy od niego jest tylko Teatr Pompejusza w stolicy Włoch.

Gran Teatro Falla to z kolei nowożytny teatr – zbudowany w 1905 r. i reprezentujący styl neomudejar. Warto na niego zwrócić uwagę przede wszystkim dlatego, że co roku w lutym odbywa się tutaj Concurso de Agrupaciones del Carnaval de Cadiz, czyli konkurs grup karnawałowych.

Na srebrnym ekranie i w rytm flamenco

Kadyks to jedno z kluczowych miejsc, które wywarły duży wpływ na rozwój flamenco. Tutaj powstał jeden z najbardziej charakterystycznych stylów tego tańca, algrías de Cádiz – radosny, pełen energii rodzaj flamenco. W związku z tym w Kadyksie co roku organizowany jest Concurso Nacional de Alegrías. To także miasto, w którym urodzili się legendarni artyści tego gatunku – jak Enrique el Mellizo, Pericón de Cádiz czy Chano Lobato. Oczywiście, przy odrobinie szczęścia, występy flamenco można również zobaczyć na uliczkach Kadyksu.

Prowincja Kadyksu jest również obecna na dużym ekranie. To właśnie tutaj kręcono takie filmy jak „Prawo pożądania” Pedro Almodovara oraz „Imperium Słońca” Stevena Spielberga. Miasta Kadyks i San Fernando występują również w filmie „Camarón de la Isla”, gdzie José Monge Cruz odtwarza postać legendarnego śpiewaka flamenco w jego rodzinnych stronach.

Kadyks zyskał też międzynarodową popularność dzięki filmowi „James Bond. Śmierć nadejdzie jutro”, w reżyserii Lee Tamahoriego, gdzie piękna Halle Berry wchodzi z wody na plaży La Caleta, spotykając Pierce’a Brosnana jako Jamesa Bonda. Kadyks w tym filmie występuje jako Hawana, ponieważ w tamtym czasie niemożliwe było kręcenie w stolicy Kuby, rządzonej przez Fidela Castro.

Co zjeść w Kadyksie?

Jeśli chodzi o lokalną kuchnię Kadyksu, warto zwrócić uwagę na kilka typowych potraw, które powinny znaleźć się w menu każdej restauracji:

  • Pescaíto frito / fritura andaluza: smażona ryba lub owoce morza to danie obowiązkowe w Kadyksie. Może być podawane jako przystawka lub danie główne. Zwykle przygotowuje się je z drobnych ryb, które mają niewiele ości. W menu można znaleźć różne warianty tej potrawy, takie jak sardele (boquerones), morszczuk (pijotas), barwena (salmonete), makrela (caballa), kalmary (calamar) i krewetki (gambas). Kluczowe jest, by fritura była podawana na ciepło i świeżo usmażona. Często poleca się skropić ją cytryną, co uwydatnia smak.
  • La tortillitas de camarones (znane również jako tortiguillas fritas): to smażone placuszki z krewetkami, przygotowywane na bazie mąki pszennej. Są one jednym z najbardziej typowych dań tego regionu, a głównym składnikiem są krewetki (el camarón, mniejszy gatunek krewetki). Idealna tortilla jest chrupiąca na brzegach, ale soczysta w środku.
  • El atún rojo: tuńczyk z wód wybrzeża Kadyksu to prawdziwa duma regionu. Jest ceniony za swoje walory smakowe i serwowany na różne sposoby – na surowo jako tatar lub sashimi, a także gotowany z warzywami lub smażony.
  • Papas aliñás: to prosta, ale pyszna sałatka ziemniaczana z oliwą, pietruszką, cebulą i octem z sherry (vinagre de jerez). Zwykle podawana na zimno jako przystawka, szczególnie w upalne dni.

Kiedy i jak warto odwiedzić Kadyks?

Oprócz słynnego karnawału, miasto świętuje także inne ważne wydarzenia, w tym:

  • Pochód Trzech Króli (6 stycznia): aktorzy odgrywający role Trzech Króli podrzucają dzieciom cukierki, tworząc radosną atmosferę.
  • Semana Santa (Wielki Tydzień): w tym czasie ulice Starego Miasta są udekorowane dziełami przedstawiającymi sceny z męki Jezusa.
  • Święto Juanillos (23 czerwca): najdłuższa noc w roku, która celebruje nadejście lata. Mieszkańcy palą wówczas kukły (Juanillos).

Planując wakacje w Andaluzji, możecie rozważyć spędzenie weekendu w Sewilli, skąd Kadyks jest „tuż za rogiem” – przejazd autostradą AP-4 zajmuje niecałą godzinę. Z kolei najbliższe lotnisko znajduje się w Jerez de la Frontera, jednak nie obsługuje ono lotów z Polski. Warto więc polecieć do Sewilli, a stamtąd udać się do Kadyksu samochodem lub pociągiem (ok. 120 km).