LA Almazara to architektura inspirowana hiszpańską kulturą i… oliwkami

Ronda jest malowniczym miastem w południowej Hiszpanii, położonym w Andaluzji, w prowincji Málaga. To jedno z najbardziej charakterystycznych i bogatych historycznie miejsc w Hiszpanii, leżące na skalistym płaskowyżu, który dzieli głęboki wąwóz El Tajo. Nie brakuje tam architektonicznych perełek, a jedną z nich jest LA Almazara.

Architektura czerpiąca z tradycji

LA Almazara to dzieło projektanta i architekta Philippe’a Starck’a. Od wielu lat zajmuje się on projektowaniem wnętrz, mebli, a nawet zabawek, czy akcesoriów kuchennych. Urodzony w 1949 r. w Paryżu, jest kreatorem trendów, ale również wzbudza kontrowersje w międzynarodowych środowiskach designu i wzornictwa.

Obiekt autorstwa Philippe’a Starck’a w Rondzie cechuje minimalizm i abstrakcyjna struktura. Decydując się na stworzenie tego budynku, artysta dążył do powstania przestrzeni, która zaprasza odwiedzających do doświadczenia czegoś transformującego. Obiekt, który można podziwiać w hiszpańskiej Rondzie, redukuje efekt nadmiaru.

Widz, odwiedzający to miejsce pozostaje jedynie z surowymi materiałami i symbolicznymi elementami. Mają one wprost nawiązywać do kultury otoczenia, w jakim funkcjonuje, a także do naturalnego krajobrazu, w jakim jest zatopiony. Ronda to nie tylko malowniczo położone miasto, ale również region znany z produkcji oliwy z oliwek. W przeszłości tych terenów na trwałe zapisały się także walki byków. W miejscowościach nadal widoczne są ślady architektury mauretańskiej i hiszpańskiej.

Zaglądając do wnętrza

Jak mówi sam artysta, LA Almazara to cudowne miejsce, w którym odwiedzający mogą doświadczyć wręcz ascetycznej formy, jednocześnie bardzo atrakcyjnej architektonicznie. Budynek wzniesiony w Rondzie jest całkowicie pozbawiony ozdób. Stąd każdy element, który znajdziemy w środku, ma określony cel.

Projektant zaproponował monolityczny czerwony sześcian o geometrycznym kształcie. Tym, co go wyróżnia, jest z pewnością duży stalowy byczy róg i betonowe oko wypluwające czarny dym. Widoczne są one spoza budynku, bez konieczności wchodzenia do jego wnętrza. W ten sposób artysta nawiązuje bezpośrednio do ducha andaluzyjskiego surrealizmu, ale również do słynnych walk byków.

W środku na gości czeka szereg niespodzianek. Jedną z nich jest nawiązująca do historii i kultury regionu połówka oliwki, osadzona w zardzewiałej stalowej ścianie. W ten sposób francuski artysta nawiązuje do tego, co stanowi o wyjątkowości tych terenów –produkcji oliwy z oliwek. W obiekcie uwagę zwraca masywny miecz do walki byków i ogromny portret słynnego matadora z Rondy.

Charakterystycznym elementem obiektu jest taras, który został zawieszony na metalowych łańcuchach. Każdy, kto na nim zasiądzie, będzie mógł zatopić się w widokach malowniczej Rondy.

Podczas pobytu warto odwiedzić to pierwsze na świecie muzeum oliwy z oliwek, które łączy produkcję oliwy, design, sztukę, tradycję i gastronomię. Ta wyjątkowa przestrzeń oferuje niezrównane doznania sensoryczne. Tutaj dziedzictwo produkcji oliwy z oliwek spotyka się ze sztuką współczesną. Co warto wiedzieć przed wizytą?

Wizyta Plus

Wizyta w tłoczni oliwek i degustacja oliwy z oliwek (1,5 godziny / 25 euro)

  • wejście do muzeum z przewodnikiem grupowym
  • degustacja organicznej oliwy z oliwek
  • degustacja ręcznie wypiekanego chleba z organiczną oliwą z oliwek

Wizyta Premium

Wizyta w tłoczni oliwy z oliwek i degustacja oliwy z oliwek (1,5 godziny)

  • wejście do muzeum LA Almazara z prywatnym przewodnikiem
  • degustacja organicznej oliwy z oliwek
  • degustacja chleba rzemieślniczego z organiczną oliwą z oliwek
  • aperitif z produktami z Rondy

Wizyta Podstawowa

Wizyta w tłoczni oliwy z oliwek i degustacja oliwy z oliwek (1,5 godziny / 25 euro)

  • wejście do muzeum z audioprzewodnikiem
  • degustacja organicznej oliwy z oliwek
  • degustacja chleba rzemieślniczego z organiczną oliwą z oliwek

Wizyta na wyłączność

Wizyta w tłoczni oliwy z oliwek i degustacja oliwy z oliwek (1,5 godziny)

  • wejście do muzeum z prywatnym przewodnikiem
  • degustacja organicznej oliwy z oliwek
  • degustacja chleba rzemieślniczego z organiczną oliwą z oliwek
  • ekskluzywne usługi: helikopter / degustacja wina

Ronda – to miejsce zachwyca

Główną atrakcją Rondy jest monumentalny wąwóz El Tajo, który przecina miasto na dwie części. Przez wąwóz przepływa rzeka Guadalevín, a nad nim wznosi się słynny most Puente Nuevo (Nowy Most), zbudowany w XVIII wieku. Ma on około 100 metrów wysokości i jest jednym z symboli miasta. Z jego szczytu rozciąga się spektakularny widok na otaczające góry i dolinę.

Ronda jest znana z bycia kolebką współczesnej corridy. Tutejsza arena do walk byków, Plaza de Toros, zbudowana w 1785 r., jest jedną z najstarszych w Hiszpanii. Arena może pomieścić około 5000 widzów i odgrywała kluczową rolę w rozwoju hiszpańskiej korridy.

Historyczna część Rondy, znana jako La Ciudad, to labirynt wąskich, krętych uliczek z bielonymi domami. Znajdują się tam liczne zabytki, takie jak Palacio de Mondragón – dawny pałac mauretański, który obecnie mieści muzeum miejskie, oraz Iglesia de Santa María la Mayor – kościół zbudowany na miejscu dawnego meczetu.

Ronda otoczona jest pięknymi górami, które stanowią doskonałe miejsce na piesze wędrówki. Znane są z bogactwa przyrody, między innymi Sierra de Grazalema, słynącego z malowniczych krajobrazów i rzadkich gatunków roślin. Okolica Rondy to także idealne miejsce dla miłośników jazdy konnej, rowerów górskich czy wspinaczki.

Ronda była inspiracją dla wielu artystów i pisarzy. Ernest Hemingway i Orson Welles spędzali czas w tym mieście i zachwycali się jego pięknem. Hemingway opisał Rondę jako jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widział, a Welles tak bardzo się w niej zakochał, że jego prochy zostały rozsypane w pobliżu miasta.