Codzienne przemieszczanie po Marbelli i zwiedzanie miasta jest możliwe nie tylko na piechotę. Do dyspozycji turystów są różnorodne środki transportu, umożliwiające dotarcie do kluczowych punktów na turystycznej mapie całego Costa del Sol. Warto wspomnieć, że rozwinięta infrastruktura transportowa jest jednym z wyróżników hiszpańskiego wybrzeża.
Samochodem: z wypożyczalni lub taksówką
Wynajem samochodu daje dużą swobodę i możliwość eksploracji okolic Marbelli oraz bardziej oddalonych miejscowości, takich jak Ronda czy Malaga. W ten sposób można łatwo dotrzeć do najpopularniejszych plaż, klubów golfowych i innych atrakcji turystycznych. Decydując się na korzystanie z tego środka transportu należy zwrócić uwagę na ograniczenia parkingowe w centrum miasta oraz zwiększony ruch w sezonie turystycznym.
Dla turystów odwiedzających Hiszpanię wynajem samochodów pozwala na swobodne poruszanie się w odleglejsze zakątki kraju. Marbella jest dobrze obsługiwana przez największe globalne firmy wynajmujące samochody. Do dyspozycji jest pełen wachlarz pojazdów – od ekonomicznych, po luksusowe z wyższej półki. Wypożyczenie auta na tydzień to koszt od ok. 180 euro w przypadku najmniejszych pojazdów do ok. 250 euro w przypadku samochodów wyższej klasy.
Taksówki są wygodne i dostępne niemal na każdym rogu miasta. Są idealne na krótkie dystanse lub na nocne powroty z restauracji czy klubów. Dzisiaj najczęściej wykorzystywane są pojazdy zamawiane za pomocą popularnych aplikacji. Szczególnie przy dłuższych trasach, taksówki mogą być jednak droższe niż inne środki transportu.
Większość taksówek w Marbelli jest nowoczesna i przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rodziny podróżujące z małymi dziećmi bez problemu znajdą taksówkę wyposażoną w fotelik dziecięcy. W Marbelli nie praktykuje się „przywoływania” taksówek na ulicy, jak w innych miastach na świecie. Jeśli chcecie skorzystać z taksówki, musicie udać się na jeden z kilku postojów.
Za klasyczny przejazd w granicach miasta trzeba zapłacić od 10 do 20 euro, chociaż dłuższe podróże, takie jak te na lotnisko lub do pobliskich miast, będą oczywiście kosztować więcej. Zawsze przed rozpoczęciem podróży można zapytać kierowcę o cenę podróży. Bezpośrednia taksówka na lotnisko w Maladze to koszt między 65 i 100 euro. Coraz popularniejsze są aplikacje, funkcjonujące na całym świecie. Popularne rozwiązanie to także Cabify – pochodząca z Hiszpanii aplikacja do organizowania przejazdów. Oferuje różne usługi, w tym Cabify Classic, Cabify ASAP, Cabify Plus, Cabify Group i Cabify Kids.
Autobusem po Marbelli i nie tylko
Ogromnym udogodnieniem w przemieszczaniu się po Marbelli i okolicy jest rozwinięty transport publiczny. Miasto posiada dobrze rozbudowaną sieć autobusów miejskich i podmiejskich, które łączą je z innymi miejscowościami w regionie. Jest to tani i wygodny sposób na poruszanie się – szczególnie dla tych, którzy nie chcą wynajmować samochodu. Do dyspozycji turystów i mieszkańców Marbelli oddano sieć autobusów miejskich, obejmujących siedem tras dziennych i cztery nocne. Można się nimi przemieścić z kluczowych obszarów w mieście i na jego obrzeżach, wzdłuż wybrzeża oraz dalej w głąb lądu.
Autobusy ułatwiają wycieczki i umożliwiają dostęp do popularnych miejsc, takich jak centra handlowe czy plaże. Chcąc wybrać się dalej za miasto warto udać się na dworzec autobusowy w Marbelli, który służy jako kluczowy węzeł połączeń międzymiastowych. Z Marbelli bez problemu można dotrzeć autobusem m.in. na lotnisko w Maladze (w zależności od godziny ceny biletów wahają się pomiędzy 7 euro a 10 euro; podróż trwa około 40 minut) do Algeciras, Kadyksu, Kordoby, Estepony, Fuengiroli, Granady, Rondy czy Sewilli.
Mieszkańcy Marbelli mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusowych. Do przemieszczania się po mieście wystarczy specjalna karta (Tarjeta de Movilidad), która jest dostępna dla każdego zarejestrowanego w lokalnym spisie ludności, niezależnie od wieku oraz dochodów i jest odnawiana co dwa lata bez żadnych opłat. Bilet jednorazowy to koszt 0,83 euro (jeśli jest nabywany w kiosku lub automacie) i 1,20 euro (jeśli kupuje się go u kierowcy). Warto również rozważyć skorzystanie z karty Bonobus za 6,22 euro, z możliwością doładowania w razie potrzeby (za minimum 5 euro).
Jednośladem, czyli rowerem lub skuterem
Dla miłośników aktywnego zwiedzania alternatywnym rozwiązaniem może być rower. W Marbelli jest do dyspozycji siatka ścieżek rowerowych, obejmująca także popularne trasy wzdłuż wybrzeża. Wsiadając na rower, warto pamiętać o kasku i przestrzeganiu lokalnych przepisów ruchu drogowego.
Dziś rowerzyści mogą korzystać z ponad 300 km tras rowerowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Wsiadając na dwa kółka warto pamiętać, że w mieście działają strefy przyjazne pieszym. Starówka Marbelli, która charakteryzuje się wąskimi uliczkami i zabytkową architekturą, to jedno z takich miejsc. Nie brakuje udogodnień dla rowerzystów – w mieście przybywa stojaków na rowerowych, stacji naprawczych czy programów wypożyczania rowerów.
Paseo Marítimo, czyli piękna nadmorska promenada, uległa znacznemu przeobrażeniu. Dziś do dyspozycji cyklistów oddano do użytku szerokie i dobrze utrzymane ścieżki. Rowerzyści mogą korzystać nie tylko z tras miejskich – wiodą one między innymi przez Park Naturalny Sierra de las Nieves i do malowniczej wioski Ojén. Coraz popularniejsza jest również trasa do Istán. Z kolei trasa Puerta Verde de Marbella umożliwia podróż do Rondy, a wzdłuż wybrzeża biegnie słynna Senda Litoral.
Udogodnieniem dla turystów są również skutery elektryczne – idealne na krótkie dystanse i szybkie przemieszczanie się po mieście. Można je łatwo wynająć za pomocą popularnych aplikacji mobilnych. Wsiadając na skuter, warto zaopatrzyć się w odpowiednią aplikację i zachować czujność, żeby korzystać z dozwolonych tras i przestrzegać przepisów dotyczących ich użytkowania. W Marbelli działa wiele wypożyczalni skuterów, a wypożyczenie skutera na jeden dzień to koszt około 45 euro.
Pociągiem po Andaluzji
Chcąc skorzystać z kolei i przemieścić się w odleglejsze zakątki Półwyspu Iberyjskiego i Hiszpanii, należy udać się na dworzec kolejowy w Maladze. Centralnym punktem sieci kolejowej miasta jest stacja María Zambrano. Z Malagi można odjechać szybkimi pociągami AVE obsługiwanymi przez Renfe, a przewoźnik Iryo oferuje nieco tańsze przejazdy do Madrytu. Dziś podróż do stolicy zajmuje ok. 2 godzin i 50 minut.
Z Malagi można w stosunkowo krótkim czasie dostać się pociągiem do Barcelony, Walencji czy Sewilli. Chcąc podróżować po Andaluzji, warto zdecydować się na usługi szybkich pociągów Avant umożliwiających przejazd do Kordoby i Granady. Do Marbelli dotrzecie korzystając z linii kolejowej C-1 Cercanías z Malagi do Fuengiroli, a z tej miejscowości autobusem możecie sprawnie dostać się do Marbelli. Wyjątkową propozycją dla miłośników kolei jest także podróż w 7 dni dookoła Andaluzji pociągiem w stylu Orient Express.
Podróż pociągiem z Malagi do Kordoby można odbyć już za około 30 euro i trwa ona ok. 1 godziny. Z Malagi do Barcelony dostać można się w ok. 6 godzin za kwotę około 100 euro. Do stolicy Hiszpanii dotrzemy w czasie ok. 3 godzin w przypadku najszybszych połączeń, a ceny zaczynają się już od 40 euro.
Łodzią, a może samolotem?
Niebanalnym środkiem transportu po Marbelli i okolicach może być łódź. Do dyspozycji turystów jest piękny port Puerto Banús, skąd można wybrać się na rejsy po Morzu Śródziemnym. To doskonała okazja, aby zobaczyć miasto z innej perspektywy i cieszyć się urokami wybrzeża. Wynajem łodzi to niezapomniane przeżycie i wyjątkowa forma odkrywania wybrzeża Costa del Sol, a także możliwość spędzenia wakacji w nieco inny sposób niż dotychczas.
Wyjątkową formą transportu są… prywatne odrzutowce. Loty nimi cieszą się rosnącą popularnością, a wszyscy, którzy decydują się na taką usługę, chcą przede wszystkim zaoszczędzić czas. Wystarczy, że stawią się na lotnisku 15 minut przed wylotem, dzięki czemu unikają długich kolejek do kontroli bezpieczeństwa, a godzina i miejsce wylotu są dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Nie jest to oczywiście najtańsze rozwiązanie, ale z pewnością niepowtarzalne.