Mieszkaj i pracuj na Costa del Sol. Przybywa miejsc pracy w okolicach Malagi

W prowincji Malaga w kwietniu 2024 r. odnotowano rekordowy poziom zatrudnienia. Aktywnych zawodowo było aż 710 tys. pracowników. To istotna informacja także z perspektywy osób, które wybierają Costa del Sol jako nowe miejsce nie tylko do życia, ale również do pracy.

Przybywa nowych miejsc pracy

Czynnikiem, który działa pozytywnie na rynek pracy, jest początek sezonu turystycznego i związany z tym wzrost zatrudnienia w tym sektorze hiszpańskiej gospodarki. Tylko w kwietniu w prowincji Malaga przybyło aż 13 tys. nowych pracowników, zarejestrowanych przez pracodawców, odprowadzających składki na ubezpieczenie społeczne. Równocześnie nieznacznie spadło bezrobocie – zatrudnienie znalazło 4 160 osób.

W stosunku do marca 2024 r. liczba pracujących zwiększyła się o 8 tys. osób. Miesiąc wcześniej ok. 5 tysięcy osób zostało bowiem zatrudnionych w zakładach pracy w prowincji Malaga. W sektorze turystycznym w ciągu zaledwie dwóch miesięcy przybyło 26 tys. miejsc pracy! Pokazuje to skalę zapotrzebowania w tym segmencie gospodarki. Jednocześnie jest to jasny sygnał, że Hiszpania w tym roku może być jednym z liderów, jeżeli chodzi o kierunki podróży wybierane przez turystów, planujących wakacyjny urlop.

Pozytywne informacje z rynku

Z danych administracji rządowej wynika, że obecnie rejon Malagi jest czwartą hiszpańską prowincją – o najwyższym wzroście liczby osób płacących składki ubezpieczeń społecznych. Na pierwszych trzech pozycjach uplasowały się Baleary, Barcelona i Madryt. Jak wskazują szczegółowe dane, jedynie branża hotelarsko-gastronomiczna wygenerowała od marca do kwietnia 7 tys. etatów. Tym samym w tej branży pracuje obecnie blisko 100 tys. osób! Kolejną lokatę zajmują stanowiska administracyjne i usługi pomocnicze. W dalszej kolejności przybywa miejsc pracy w transporcie i logistyce, handlu detalicznym oraz w budownictwie.

Porównując dane w perspektywie całego roku, widać wzrost liczby pracowników o ponad 20 tys., co przekłada się na 2,8 proc. wzrost w stosunku do danych z 2023 r. Poprawę statystyk generuje także wzrost tzw. samozatrudnienia. Przyczynia się on w istotny sposób do wzrostu liczby miejsc pracy, dodając w Maladze prawie 4,8 tys. etatów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Warto zwrócić uwagę, że jedynie w kwietniu w tym segmencie zanotowano wzrost o prawie 900 osób.

Półwysep Iberyjski przyciąga

Hiszpański rynek pracy od lat przyciąga osoby chcące znaleźć miejsce zatrudnienia w nieco innym klimacie. Ten kierunek jest kręgu zainteresowania pracowników z całego świata, w tym także „cyfrowych nomadów”. To model życia, niezwiązany na stałe z jednym miejscem i coraz popularniejszy szczególnie wśród młodych ludzi. Również popularyzacja pracy zdalnej sprawiła, iż coraz więcej naszych rodaków wybiera Hiszpanię jako miejsce zamieszkania.

Hiszpania posiada także mocno zróżnicowany rynek pracy z silnymi sektorami turystyki, gastronomii, IT, budownictwa, przemysłu motoryzacyjnego oraz odnawialnych źródeł energii. Ta różnorodność otwiera możliwości zawodowe dla specjalistów z różnych dziedzin, a jako członek Unii Europejskiej, Hiszpania oferuje swobodny przepływ pracowników z innych krajów UE, co ułatwia podjęcie nowej pracy.