Obecnie inwestorzy wybierają nieruchomości jako jedną z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy i apartamenty za granicą. IQI Global przygotował zestawienie krajów, najbezpieczniejszych pod względem inwestowania w nieruchomości.
Stopa zwrotu to nie wszystko
Coraz częściej pojawiają się informacje o egzotycznych lokalizacjach, gdzie stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości wynosi podobno nawet kilkanaście procent. Jednocześnie cały czas mówi się o stabilności i bezpieczeństwie takich inwestycji, które co do zasady powinny być obarczone minimalnym ryzykiem i tym samym przynosić niższą zyskowność. Dlatego coraz większa grupa inwestorów, także z Polski, stawia na Hiszpanię. Szacuje się, że realna stopa z wynajmu na Costa del Sol wynosi 4-6%, w zależności m.in. od lokalizacji, gdyż np. w dynamicznie się rozwijającej Maladze może być wyższa.
Wartość, a przy tym stabilność rynku nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim potwierdza ranking najbezpieczniejszych krajów do inwestowania w nieruchomości, przygotowany przez IQI Global. Hiszpania znalazła się w nim wraz z Portugalią oraz Włochami. Zestawienie zostało opracowane w oparciu o kilka wskaźników, obejmujących: stabilność rynku, potencjał wzrostu wartości nieruchomości, ceny najmu czy regulacje prawne.
Polacy inwestują w nieruchomości w Hiszpanii
W 2023 r. na Półwyspie Iberyjskim padł kolejny rekord, którego autorami są nasi rodacy. W minionym roku Polacy nabyli aż 3 118 nieruchomości w Hiszpanii, czyli o 142 więcej niż w dotychczas rekordowym 2022 r. Dane Registradores de España potwierdzają, iż dało to polskim inwestorom 9. miejsce w rankingu z udziałem w rynku wynoszącym 3,35%. Dla porównania, w 2019 r. było to 1,6%, a we wcześniejszych latach Polacy nie byli nawet uwzględniani w statystykach. Widać zatem silną tendencję wzrostową na przestrzeni ostatnich lat.
Eksperci pozostają zgodni, że Polacy nadal będą inwestować w nieruchomości za granicą. To globalny trend wynikający z poszukiwania stabilnych lokat kapitału, a takimi są właśnie domy i apartamenty na Półwyspie Iberyjskim. Wzrok inwestorów poza granice Polski kieruje także dwucyfrowy wzrost cen nieruchomości nad Wisłą. Jak wynika z danych Eurostat, w 2023 r. w Hiszpanii był on 3-krotnie niższy, co potwierdza stabilność tamtejszego rynku.
Bezpieczna lokata kapitału
Nasi rodacy spełniają marzenia o zakupie nieruchomości za granicą. Wśród powodów ich zakupu wskazują wysoką inflację w Polsce oraz wysokie stopy procentowe. Dodatkowo za Hiszpanią przemawia chęć posiadania domu w słonecznej części Europy, a także potrzeba dywersyfikacji portfela posiadanego majątku. Kluczowe znaczenie mają również czynniki geopolityczne – w tym wojna w Ukrainie – co sprawia, że Hiszpania staje się bezpieczną ostoją w obliczu niepewności, która daje się odczuć w Europie Środkowo-Wschodniej.
Obecnie co trzecia nieruchomość w rejonie Malagi jest nabywana przez zagranicznych inwestorów. W przypadku apartamentów (typu salon plus 2 sypialnie) ceny najczęściej kształtują się na poziomie od 350 tys. do 2 mln euro, a dom z basenem i ogrodem to obecnie wydatek ponad 1,5 mln euro. Na cenę ma ogromny wpływ: lokalizacja, ekspozycja tarasu, widok na morze czy standard wykończenia. W okolicach Marbelli ceny za dom dochodzą do kwot nawet kilkunastu mln euro, gdyż jest to po prostu unikalne miejsce.