Wybierając się do Andaluzji możecie spędzić wolny czas na różnorodnych aktywnościach – zwiedzaniu historycznych miejsc, zażywaniu kąpieli słonecznych, grze w golfa czy też eksploracji terenu, połączonej z odkrywaniem lokalnej fauny i flory. Jeśli ekscytują Was piesze wędrówki czy spływy z domieszką adrenaliny, to koniecznie musicie wybrać się nad rzekę Guadalmina!
Rio Guadalmina
Guadalmina – w wolnym tłumaczeniu: „rzeka portu” – to zlokalizowana w południowej Hiszpanii rzeka przybrzeżna, która w całości przepływa przez prowincję Malaga. Jej pełna długość wynosi 28 kilometrów. Obecnie rzeka stanowi ciekawą alternatywę dla innych form wypoczynku na Costa del Sol – za sprawą organizowanych na niej spływów kajakowych i pontonowych oraz tras przeznaczonych do pieszych i rowerowych wędrówek.
W pobliżu ujścia rzeki Guadalmina znajdują się rzymskie łaźnie Las Bóvedas z III wieku oraz pozostałości Bazyliki Vega del Mar – wczesnochrześcijańskiej świątyni z IV wieku. W przeszłości rzeka miała istotne znaczenie strategiczne i obronne dla miasta Benahavís oraz stanowiła ważny szlak transportowy i wsparcie lokalnej produkcji, napędzając działalność młynów.
Spływ rzeką Guadalmina
Gdy w grę wchodzą aktywności związane z wodą, to bez wątpienia najlepszą porą na uprawianie spływów kajakowych i pontonowych są ciepłe miesiące – wiosenne i letnie. Jednak dzięki klimatowi panującemu na Costa del Sol, gdzie słońce świeci przez ponad 320 dni w roku, tę formę rekreacji można zaplanować również jesienią.
Na Półwyspie Iberyjskim znajdziemy wiele miejsc do uprawiania kanoingu i raftingu – należy tu przede wszystkim wymienić Sierra y Cañones de Guara w Huesce, będący jednym z największych skupisk wąwozów w Europie. Jeśli jednak podczas urlopu w Andaluzji macie ochotę na spędzenie czasu w kajaku i z wiosłem, wtedy koniecznie musicie zwrócić wzrok w stronę rzeki Guadalmina w Maladze.
Spływ rzeką to nie tylko zabawna aktywność sportowa z dużą dawką adrenaliny, niezliczonymi wyzwaniami, ale także niezapomniana przygoda i kontakt z pięknem matki natury. Przyroda stworzyła tutaj system malowniczych kanionów krasowych. Zdaniem turystów, najlepszą porą roku na odkrywanie tego miejsca jest wiosna, kiedy poziom wody jest wyższy. Podczas spływu należy oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie. Zaleca się zabranie kasku, kombinezonu neoprenowego i butów neoprenowych z twardą podeszwą.
Alternatywnymi miejscami do uprawiania sportów wodnych jest również górny bieg rzeki Gwadalkiwir – głównie na odcinku, na którym przepływa przez prowincję Jaén – słynącą z najlepszej oliwy z oliwek na świecie, a także klify Rincón de la Victoria i rzeka Genil.
Na wodzie i nad wodą
Andaluzyjska rzeka to nie tylko idealne miejsce do organizacji spływów kajakowych czy raftingu. To również doskonała okazja do odkrycia naturalnego oblicza południowego regionu Hiszpanii w trakcie pieszych i rowerowych wędrówek. Wzdłuż rzeki znajduje się kilkanaście tras, dostarczających wrażeń wędrowcom posiadającym różny stopień doświadczenia oraz umiejętności trekkingowych. Większość z nich startuje z najbardziej popularnego punktu, który warto oznaczyć sobie w nawigacji.
Możecie wybrać spośród aż 13 wariantów tras, które warto dopasować do własnych potrzeb oraz doświadczenia w roli piechurów. W zależności od długości wybranego szlaku, zajmują one od 1 do 4 godzin, więc możecie to śmiało połączyć z innymi formami rekreacji na wybrzeżu Costa del Sol, a na koniec odwiedzić hiszpańskie chiringuito, których nie brakuje na plażach Marbelli.
Najciekawszym odcinkiem rzeki jest obszar w pobliżu miejscowości Benahavis. Las Angosturas lub Cañon de las Angosturas to idealne miejsce na spokojny spacer lub kanioning dla początkujących. Szlak wodny ma swój start w Charca de las Mozas. Poniżej znajduje się kanion Angosturas o długości 1100 m, który kończy się w Charca de los Tubos. Czas trwania całego spływu wynosi około 2 godzin, jeśli robi się to delikatnie i ostrożnie.
W trakcie wyprawy są miejsca, gdzie ściany skalne łączą się po obu stronach. Sprawia to wrażenie przechodzenia przez jaskinię z krystalicznymi wodami. Ważnym punktem wyprawy jest „Presa de Guadalmina”. To miejsce, w którym gromadzono wodę, a następnie transportowano ją w dół doliny na potrzeby produkcji rolnej.