Centre Pompidou Malaga, czyli sztuka współczesna w Andaluzji

W 2015 r. w Maladze powstał jeden z najciekawszych obiektów, które promują sztukę współczesną w Hiszpanii. Na podstawie umowy zawartej pomiędzy władzami hiszpańskiej i francuskiej administracji państwowej, otwarto Centre Pompidou Malaga.

Kawałek Francji w Hiszpanii

Centre Pompidou Malaga jest jedną z najchętniej odwiedzanych instytucji kulturalnych w tym rejonie. To pierwszy zagraniczny obiekt, stworzony przez znamienite francuskie muzeum Centre Pompidou, którego pomysłodawcą był ówczesny prezydent Francji Georges Pompidou.

Historia powstania hiszpańskiej filii jest bardzo ciekawa. Otóż Georges Pompidou pojawił się w 2008 r. podczas towarzyskiego meczu piłki nożnej pomiędzy Francją i Hiszpanią na stadionie Rosaleda w Maladze, na którym obecni byli burmistrz Malagi Francisco de la Torre i ambasador Francji. W trakcie rozmów uznali oni, że powstanie w Hiszpanii francuskiej placówki kulturalnej będzie doskonałym sposobem na zacieśnienie więzi pomiędzy obydwoma krajami. Po wieloletnich uzgodnieniach na szczeblach centralnych, w 2015 r. doszło do oficjalnego otwarcia CPM.

Pierwotna umowa – zawarta pomiędzy przedstawicielami obu państw – zakładała, że współpraca będzie trwała przez 5 lat, jednak efekty szybko przeszły najśmielsze oczekiwania. Już w pierwszym roku funkcjonowania Centre Pompidou Malaga odwiedziło je 250 tys. turystów, zatem w 2018 r. zdecydowano się przedłużyć współpracę. Tym samym podpisano nową umowę, która gwarantuje funkcjonowanie CPM do 2025 r.

Oryginalna forma

Centre Pompidou Malaga znajduje się w jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta, zlokalizowanym pomiędzy molo 1 i 2 w miejskim porcie. Cały kompleks wystawienniczy zaprojektowany został przez Wydział Planowania Miejskiego we współpracy z architektami Javierem Pérezem de la Fuente i Juanem Antonio Marína Malavé.

Obiekt ma ponad 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni, na której znajdziemy stałe oraz czasowe wystawy. Na poziomie 0 znajduje się ogólnodostępna przestrzeń, na której organizowane są wystawy czasowe, zaś na poziomie -1 znajdziemy audytorium oraz wystawy stałych zbiorów zgromadzonych w Centre Pompidou Malaga. Najbardziej charakterystycznym elementem całego budynku jest znajdujący się na dachu świetlik w kształcie sześcianu, zbudowany z metalu i kolorowego szkła. To właśnie od niego wzięła się nazwa El Cubo.

Wystawy i ekspozycje

Na ponad 2 tys. metrów kwadratowych odwiedzający mogą podziwiać dzieła sztuki wchodzące w skład stałej wystawy muzeum. Całość podzielona jest na pięć obszarów tematycznych, prezentujących prace najznamienitszych artystów w historii Hiszpanii, Europy i świata:

  • autoportrety (m.in. Kees van Dongen oraz Pierrick Sorin),
  • ciało polityczne (m.in. Peter Klasen, Sigalit Landau),
  • ciało w kawałkach (m.in. Tony Oursler, Pablo Picasso),
  • człowiek bez twarzy (m.in. Giorgio de Chirico, Li Yongbin),
  • metamorfozy (m.in. Rineke Dijkstra, Pablo Picasso).

Ponadto w budynkach regularnie organizowane są wystawy czasowe – około trzech rocznie. Jeśli wybieracie się do Malagi i jesteście wielbicielami sztuki nowoczesnej, to koniecznie odwiedźcie stronę CPM, na której znajdziecie harmonogram aktualnych wystaw.