Na południu Hiszpanii na wizytę z pewnością zasługuje stolica Andaluzji – Sewilla, którą zalicza się do najwspanialszych miast w kraju, a kto wie – czy nie w Europie. Można tu pospacerować ulicami pełnymi barów i klimatycznych restauracji oraz zachwycić się perełkami dawnej architektury, jak i odważnymi współczesnymi projektami.
Z tego słynie Sewilla
Absolutnym „must-see” w Sewilli jest Plaza de España, czyli Plac Hiszpański, który tworzył scenerię do niejednego filmu. Turyści wypełniają go od rana aż do późnego wieczora. Robiąc tutaj zdjęcia, trudno jest uchwycić wszystko: jego wielkość, wspaniałe widoki czy architektoniczne detale.
Uroku dodaje otaczający go półkolisty kanał. Za kilka euro można poczuć się jak w Wenecji i wynająć na 20 minut łódkę z wiosłami, aby przepłynąć dookoła placu. Na turystów czekają również bryczki konne. W okolicach świąt oraz przy specjalnych okazjach obok wejścia na plac na pewno natkniecie się na budki z churros. Popularna jest tu również inna odmiana smażonych słodkich przekąsek – to malutkie pączuszki buñuelos, które w Sewilli podobno są najlepsze!
Będąc w tym miejscu nie można zapomnieć o wizycie w Parku Marii Luizy (Parque de María Luisa), uważanego za najbardziej zieloną przestrzeń w Sewilli. Park zajmuje obszar ok. 34 hektarów i jest zlokalizowany na terenie dawnych ogrodów San Telmo. W kompleksie pałacowym mieszkała właśnie księżna Maria Luiza, i właśnie stąd park wziął swoją nazwę. Zbudowany na Światowe Targi Ibero-Americano w 1929 r., dziś jest otoczony atrakcyjnymi zabytkami oraz muzeami i znajduje się na liście obowiązkowych punktów dla turystów z całej Europy.
Obecny kształt parku to efekt modernizacji realizowanych od XIX wieku. Jednak większość elementów tej zielonej przestrzeni w sercu Sewilli to efekt przygotowań do Targów Ibero-Americano w 1929 r. Projekt przebudowy przygotował znany francuski architekt krajobrazu Jean-Claude Nicolas Forestier. Warto podkreślić, że ten ogromny park można zwiedzać na różne sposoby: rowerem, łódką, a nawet… dorożką. Tym, co wyróżnia przestrzeń na tle innych zielonych ostoi w Sewilli, są tzw. glorietas, czyli altanki: Glorieta de Cervantes czy Glorieta de Francisco Rodríguez Marín.
Co trzeba jeszcze zobaczyć? Na pewno jedną z największych świątyń gotyckich na świecie – Katedrę Najświętszej Maryi Panny (Catedral de Santa María de la Sede). Jej budowę ukończono na początku XVI wieku, a powstała w miejscu… niszczejącego meczetu. Z muzułmańskiej świątyni pozostawiono jedynie Patio de los Naranjos (dziś otoczone krużgankami) oraz dawny minaret La Giralda, który z czasem stał się symbolem Sewilli. Dziś pełni funkcję dzwonnicy oraz tarasu widokowego. Do samej katedry można wejść za kilkanaście euro.
Katedra jest obiektem, którego wnętrze i wystrój na długo pozostają w pamięci turystów. Jest to bowiem jedna z największych gotyckich katedr na świecie i trzecia, biorąc pod uwagę inne style architektoniczne stosowane w budownictwie sakralnym. Aby obiekt o takich rozmiarach mógł powstać, potrzeba było ponad 100 lat! Prace zainicjowano w 1401 r., zaczynając od usunięcia fragmentów dawnego meczetu.
O muzułmańskiej historii miasta przypomina wieża La Giralda, w której kiedyś mieścił się minaret. Kluczowym wyróżnikiem katedry w Sewilii jest to, że we wnętrzu znajduje się grób odkrywcy Ameryki – Krzysztof Kolumba. Dlaczego jego ciało spoczywa tutaj? Mimo że był Włochem, właśnie dzięki władzom Hiszpanii dokonał historycznych odkryć.
Na liście UNESCO
Jeśli podróżujecie po Hiszpanii szlakiem zabytków z listy UNESCO, jesteście we właściwym miejscu. Znajdują się na niej: wspomniana katedra i dzwonnica, pobliski alkazar – czyli zamek, którego historia sięga czasów kalifatu, a który został przejęty i przekształcony przez władców katolickich. Pałac Królewski zmodernizowano natomiast w czasach Piotra I Okrutnego. Idea, która przyświecała ówczesnemu władcy, zakładała, aby po przebudowie obiekt swoim przepychem skutecznie rywalizował z Alhambrą.
Cały proces budowlany trwał ponad 10 lat, a do osiągnięcia ostatecznego efektu zaangażowano czołowych architektów i projektantów ze Starego Kontynentu. Miejscem, które z pewnością należy odwiedzić, jest Palacio Real. Do dziś jest to jedna z oficjalnych rezydencji króla Hiszpanii. W trakcie wizyty w Pałacu Królewskim nie można zapomnieć o wizycie na dziedzińcu dziewic i w tzw. Pałacu Gotyckim. Tym, co czyni alkazar szczególnie wyjątkowym na turystycznej mapie Sewilli, są ogrody – zajmujące ponad 10 hektarów, gdzie według szacunków znajduje się kilkaset gatunków roślin.
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się także Archiwum Indii, powstałe w połowie XVIII wieku w budynku dawnej giełdy. Wtedy to zgromadzono w jednym miejscu najcenniejsze zabytki i dokumenty związane z podbojami kolonialnymi Hiszpanii. Podobno łącznie dokumentacja archiwum liczy ok. 9 km długości i 80 mln stron! Dlaczego znajduje się akurat w Sewilli? To właśnie tutaj w salach królewskiego alkazaru zapadały decyzję o podróżach Magellana i przyjmowano wracającego z Ameryki Kolumba.
Główne Archiwum Indii – Archivo de Indias – to obiekt, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W XVI wieku budynek był giełdą Sewilli. Pod koniec XVIII wieku zmieniono jego przeznaczenie na Główne Archiwum Indii. Właśnie w tym obiekcie zlokalizowano wszystkie dokumenty związane z koloniami hiszpańskimi. Jest to zatem skarbnica wiedzy o historii Hiszpanii, Starego Kontynentu, ale przede wszystkim odkryć geograficznych, które zmieniły oblicze naszej cywilizacji.
Trochę nowoczesności
Odpoczynkiem od starej zabudowy Sewilli będzie spacer po Metropol Parasol, który mieści w sobie hale targowe, restauracje, kawiarnie, a nawet plac zabaw. Miejscowi nazywają go również Setas de Sevilla (Grzybki Sewilli). Koniecznie wejdźcie na taras widokowy! Konstrukcja była realizowana przez 6 lat, została ukończona w 2011 r. Zdaniem wielu ekspertów jest to dzisiaj jedna z największych drewnianych konstrukcji na świecie.
Atrakcją dla turystów są punkty widokowe – zlokalizowane na wysokości 22-28 metrów, z których można podziwiać panoramę Sewilli. Ważna podpowiedź dla turystów – na 1. piętrze kompleksu Setas znajduje się słynny napis „I love Sevilla”. Dodatkowo w podziemiach można zobaczyć słynne ruiny rzymskich i arabskich zabudowań, w tym zachowane do naszych czasów rzymskie mozaiki.
Kolejnym obiektem, powstałym w klimacie nowoczesności, jest Torre Sevilla – pierwszy wieżowiec w Andaluzji i najwyższy budynek w mieście. Torre Sevilla ma interesujący kształt zwężającej się ku górze elipsy. W środku można odpocząć w restauracji El Duente, z której roztacza się panoramiczny widok na tętniące życiem miasto. W menu znajdziecie typowe andaluzyjskie dania w nowoczesnym, autorskim wydaniu.
Unikatowe pałace Sewilli
Będąc w Sewilli, nie można zapomnieć o odwiedzinach Pałacu Piłata – La Casa de Pilatos. Skąd jednak tak zagadkowa nazwa tego obiektu? Mianowicie w XVI wieku właśnie w tym miejscu zlokalizowano pierwszą stację Drogi Krzyżowej, która rozpoczynała się tutaj podczas uroczystych obchodów Wielkiego Tygodnia.
Tym, co przyciąga miłośników architektury do Sewilli, są wyjątkowe pałace. Zacznijmy od Palacio Marqueses de la Algaba, następnie udając się do Palacio de los marqueses de Salinas i Palacio de las Dueñas. Dlaczego warto? Aby poczuć klimat tej części Hiszpanii, kultury, architektury i historii.
Palacio de las Duenas to wyjątkowy obiekt z przełomu XV i XVI wieku. W architekturze obiektu przenika się styl renesansowy z wpływami mudejar i gotyckimi. Tym, co również dziś przynosi ukojenie odwiedzającym, są niezwykłe ogrody z bujną roślinnością. Miejsce to nierozerwalnie wiąże się z osobą słynnego hiszpańskiego poety Antonio Machado. Jak głosi legenda, to właśnie w tutejszych ogrodach uwielbiał spędzać czas.
Palacio de la Condesa de Lebrija to pałac wybudowany w XVI wieku i kolejny przykład udanego łączenia stylu renesansowego ze stylem mudejar. Na początku XX wieku został przebudowany i wprowadzono do niego wiele elementów antycznych. Odwiedzając obiekt, można podziwiać ogromną kolekcję antycznych rzymskich mozaik.
Poczuć atmosferę Sewilli
Hiszpania przez dekady słynęła z walk byków. W Sewilli znajduje się jedna z najstarszych aren, służąca organizacji tego rodzaju zawodów i mogąca pomieścić nawet 12 000 widzów. Szczególnie warto odwiedzić to miejsce, gdyż w obiekcie zlokalizowano jedyne w swoim rodzaju Muzeum Corridy.
Miejscem wartym polecenia przy wizycie w Sewilli jest Alameda de Hércules, który powstał w II połowie XVI wieku. To publiczny ogród, który jeszcze w XIX wieku stanowił przestrzeń spotkań przedstawicieli wyższych sfer. Warto spędzić tutaj czas, szczególnie w jednej z restauracji czy kawiarenek, aby lepiej zrozumieć hiszpańską kulturę spędzania wolnego czasu.
Gdzie wybrać się po więcej rozrywek? Do Isla Magica, czyli parku rozrywki, który powstał w 1997 r. Dekadę temu został rozbudowany o część z atrakcjami wodnymi – idealnym na upalne dni na Półwyspie Iberyjskim.
Zbaczając z utartych szlaków
Warto również odkryć miejsca nie aż tak popularne wśród turystów. Wtedy należy wybrać się do dzielnicy Macarena. Właśnie tutaj znajdziecie stare mury miejskie, pamiętające jeszcze czasy arabskiego panowania nad tymi terenami. Mury wieńczy brama zwana Arco de la Macarena. Po jej przekroczeniu oczom turystów ukazuje się Basicila de la Macarena – kościół o niezwykle intensywnie żółtej barwie. We wnętrzu uwagę przyciąga figurka Matki Bożej Nadziei, którą zdobią niezliczone klejnoty. Ona jest noszona podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia i przemierza w ten sposób ulice Sewilli.
Chcąc trafić na miejsce pełne miejskiego zgiełku, należy udać się na ulicę Sierpes – deptak w samym sercu Sewilli. Rozpoczyna się przy Plaza de la Campana, a wieńczy go budynek ratusza miejskiego. Po obu stronach zlokalizowane są wyjątkowe kamienice, a to miejsce tętni życiem od świtu do zmierzchu. Warto także odwiedzić tutejszy ratusz, zwany Ayuntamiento de Sevilla. Obiekt tworzą dwa budynki, które powstały w zupełnie innych okresach i innych stylach architektonicznych.
Tym, co wyróżnia Sewillę na tle innych hiszpańskich miast, jest mieszanka wpływów chrześcijańskich i muzułmańskich. Na tutejszą historię i architekturę wpłynęli Kartagińczycy i Rzymianie. Tutaj urodzili się późniejsi przywódcy Cesarstwa – rzymski cesarz Hadrian i Trajan. Jednak najwięcej śladów przeszłości pozostawili po sobie władającymi tymi ziemiami Maurowie. Opanowali oni Sewillę w 712 r. i władali nią ponad 500 lat do XIII wieku, kiedy te tereny ponownie zostały odbite przez wojska chrześcijańskie.
To tylko część powodów, dla których warto odwiedzić Sewillę. Stolica Andaluzji przyciąga swoją historią, zabytkami i malowniczymi zakątkami. To miasto po prostu trzeba odwiedzić!