Fuengirola, czyli „mała Finlandia” z polską historią w tle

Na wybrzeżu Costa del Sol nie brakuje miejsc, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością. Jedną z takich miejscowości jest Fuengirola, przez wielu określana mianem „małej Finlandii”. Skąd ten przydomek i co przyciąga turystów do tego kurortu?

Fińskie korzenie w Hiszpanii

Fuengirola jest częścią trójkąta, który tworzy wraz dwiema miejscowościami – Benalmádeną oraz Torremolinos. Co ciekawe, jeszcze 60 lat temu w mieście mieszkało jedynie 8 tys. osób. Dziś żyje tutaj na stałe 75 tys. osób, a w sezonie turystycznym liczba ta ulega podwojeniu! Dlaczego warto zdecydować się na wypoczynek właśnie tutaj? Fuengirola to idealny punkt wypadowy do znanych na całym świecie miejscowości turystycznych, takich jak: Marbella, Malaga czy Benalmadena.

Miano „małej Finlandii” Fuengirola zyskała dzięki temu, że rosnąca liczba turystów z tego kraju doprowadziła do powstania w Fuengiroli swoistej kolonii Finów, którzy zmienili klimat z mroźnego na słoneczny. Stało się to między innymi za sprawą obrania przez skandynawskie linie lotnicze leżącej po sąsiedzku Malagi jako docelowego lotniska na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Dziś obserwujemy to także wśród polskich nabywców nieruchomości w Hiszpanii, którzy doceniają rozwój połączeń lotniczych z Malagą.

Obecnie Fuengirolę zamieszkuje ponad 5 tys. Finów, a duża część z nich żyje w dzielnicy Los Pacos. O wpływie skandynawskiej kultury na codzienne funkcjonowanie śródziemnomorskiego kurortu niech świadczy fakt, że w wielu tutejszych supermarketach można znaleźć szereg fińskich produktów spożywczych, a menu w restauracjach jest często podawane w językach: fińskim, angielskim i hiszpańskim.

W mieście panuje subtropikalny klimat śródziemnomorski, a średnia roczna temperatura sięga tutaj 18 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć, że w I w. n.e. pierwszą nazwą miejscowości było Suel, którą następnie zmieniono na Suhayl, a później na Plinę. Suhayl stanowiło jedną z kluczowych lokalizacji, przeznaczoną do… wypasania wielbłądów, należących do władających tym terenem Maurów.

W średniowieczu miasto uległo zniszczeniu. Wówczas pojawiła się nowa nazwa Font-Jirola, a w 1485 r. nastąpił kolejny zwrot w burzliwej historii miejscowości. Po zdobyciu tych terenów przez oddziały chrześcijańskie, próbowano bezskutecznie dokonać ich zasiedlenia. Dopiero w XVII w. zaczęło powstawać miasto – ściągając nowych mieszkańców. Przełomowe dla Fuengiroli były lata 60. XX w., kiedy to został utworzony kurort turystyczny.

Wielowiekowa historia

Bez wątpienia najważniejszą atrakcją miejscowości jest Zamek Sohail (Castillo Sohail). Historyczny obiekt został wzniesiony wieki temu przez Fenicjan. Następnie zamek był przebudowywany przez Rzymian, rezydowali w nim również Maurowie. Niestety do 1995 r. zabytek był w ruinie. Po przeprowadzeniu kosztownych prac rewitalizacyjnych, dziś Castillo Sohail to kluczowe miejsce na kulturalnej i turystycznej mapie Fuengiroli. Cyklicznie organizowane tu są festiwale, koncerty oraz występy artystyczne.

W trakcie prowadzonych prac modernizacyjnych natrafiono na wiele znalezisk archeologicznych z czasów starożytnych. Można je dziś podziwiać w miejskim muzeum w Fuengiroli (Museo de Historia de la Ciudad). Innym wartym odwiedzenia miejscem są Termas de Torreblanca, czyli dawne termy rzymskie, które mimo upływu wieków zachowały się w idealnym stanie. Obiekt z czasów rzymskich odkryto w 1961 r., a rzymskie łaźnie oraz szczątki rzymskiej wilii są dziś dostępne dla turystów, odwiedzających wybrzeże Costa del Sol.

W miejscu, gdzie dokonano tego cennego odkrycia, funkcjonuje Parque Yacimiento Romano, czyli park archeologiczny z ruinami fabryki czy warsztatów garncarskich sprzed ponad 2 tys. lat. Tym, co przyciągnie uwagę wszystkich miłośników historii, są doskonale zachowane mozaiki, które przetrwały do naszych czasów. Zachwyt turystów wzbudza figurka tzw. Wenus Fuengirola. Obiekt odnaleziono podczas… realizacji inwestycji infrastrukturalnej na trasie Malaga-Fuengirola w latach 70. i 80. XX w.

Skoro jesteśmy nad Morzem Śródziemnym, nie możemy ominąć portu w Fuengiroli. Utworzono go w XIX w. ze względu na rozpoczętą w okolicy uprawę winorośli. Handel tymi owocami oraz rodzynkami wiązał się bowiem z koniecznością uruchomienia portu. To miejsce dla wszystkich, chcących na własne oczy zobaczyć, jak wygląda połów owoców morza. Każdego ranka przed wschodem słońca do portu wracają załogi kutrów rybackich. Można zatem nie tylko obserwować pracę ludzi morza, ale zaopatrzyć się w świeże produkty – prosto z kutra.

Aby zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie, warto udać się także na Puente de la Armada Española. To most nad rzeką Fuengirolą, zaprojektowany z myślą o pieszych. Obiekt spaja ze sobą miasto – centrum miejscowości oraz promenadę Paseo Maritimo z Parque del Castillo Sohail.

Wakacyjne centrum rozrywki

Osoby poszukujące kontaktu z przyrodą i naturą na pewno odwiedzą Bioparc Fuengirola. To ogród zoologiczny o powierzchni 2 ha, w którym żyje 140 gatunków zwierząt, co daje oszałamiającą liczbę około 1300 osobników! Turyści, którzy co roku odwiedzają Bioparc Fuengirola, podkreślają, że obecnie można go zaliczyć do czołówki najciekawszych tego typu miejsc na świecie. Pełni on również funkcję ośrodka badawczego, gdzie dba się o zagrożone gatunki zwierząt.

Dlaczego ten obiekt wyróżnia się na tle innych ogrodów zoologicznych świata? Ma być przestrzenią nowej generacji, gdzie nie tylko dba się o wrażenia odwiedzających, ale przede wszystkim o zagrożone gatunki zwierząt. Można poczuć się tutaj jak w Afryce, a w samym sercu parku znajduje się baobab z Madagaskaru o wysokości 26 metrów. Biopark Fuengirola tworzą części podzielone ze względu na regiony i miejsca pochodzenia zwierząt: Madagaskar, Afryka, Indo-Pacyfik oraz Azja Południowo-Wschodnia.

Dla poszukujących wytchnienia w słoneczne dni otwarto park wodny Aquamijas. Spragnionych wodnych wrażeń przyciąga różnorodność zjeżdżalni o wielu poziomach trudności, baseny czy liczne sztuczne wyspy. Po skorzystaniu z atrakcji w parku wodnym na najmłodszych czeka rozrywka w przygotowanym specjalnie dla nich Sould Parku.

Jednak nie tylko szukający popularnych rozrywek znajdą w Fuengiroli coś dla siebie. W mieście znajdują się także dwa prestiżowe pola golfowe, a dla lubiących zakupowy szał i klimat hiszpańskich jarmarków – w każdy wtorek odbywa się jeden z najbardziej znanych targów na Costa del Sol. Turyści, odwiedzający Fuengirolę, podkreślają również piękno i wyjątkowość tutejszych plaż. Najciekawsze z nich to:

  • Playa de los Boliches
  • Playa de Torreblanca
  • Playa de las Gaviotas
  • El Puerto de Fuengirola

Co łączy Polaków z Fuengirolą?

Aby się tego dowiedzieć, musimy cofnąć się prawie 200 lat. To wówczas odbyła się bitwa pod Fuengirolą – jedna z kluczowych potyczek na Półwyspie Iberyjskim podczas wojen napoleońskich. Miała ona miejsce 14 i 15 października 1810 r., a walkę stoczyły: mały polski garnizon zamku w Fuengiroli oraz połączone siły hiszpańsko-brytyjskie pod dowództwem lorda Blayneya.

Pojedynek zakończył się zwycięstwem wojsk polsko-francuskich, które zapewniło bohaterskim obrońcom Fuengiroli sławę w całej ówczesnej Europie. Wszyscy podkreślali, że polscy i francuscy żołnierze obronili się mimo ogromnej przewagi atakujących, która wynosiła aż 10:1. Pojedynek uwiecznił na płótnie malarz January Suchodolski.

Dziś na Costa del Sol, w tym także w Fuengiroli, rozwija się polska społeczność. Jednym z istotnych lokalnych wydarzeń stał się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizowany przez zespół Agnes Inversiones właśnie w tej miejscowości. Tegoroczny Finał WOŚP zakończył się kolejnym rekordem.