Marbella, położona w Andaluzji perła Costa del Sol, od lat przyciąga uwagę turystów i inwestorów. Ostatnie lata przyniosły także rosnące zainteresowanie ze strony Polaków, którzy tylko w 2023 r. zakupili blisko 2500 nieruchomości w Hiszpanii. Dlaczego nasi rodacy wybierają Półwysep Iberyjski?
W rozmowie z Tomaszem Reichem z NowaWarszawa.pl i NewMarbella.es, Agnieszka Kostrzewa mówiła o rozwoju rynku nieruchomości w Hiszpanii oraz o zaletach życia na Costa del Sol z perspektywy 28 lat mieszkania w Marbelli. To położona na malowniczym wybrzeżu Morza Śródziemnego niewielka, 150-tysięczna miejscowość, jednak ta liczba w sezonie turystycznym rośnie przynajmniej o połowę. Marbella oferuje nie tylko piękne morze i góry, ale także bliskość Afryki czy wielu hiszpańskich miast.
Czym przyciąga Costa del Sol?
Od dłuższego czasu obserwujemy wzrost zainteresowania Hiszpanią ze strony Polaków. Choć pandemia przyniosła wiele wyzwań, otworzyła również nowe możliwości – takie jak praca zdalna, co było jednym z kluczowych czynników decydujących o przeprowadzce wielu Polaków na Costa del Sol. Jak podkreśliła Agnieszka Kostrzewa, w dobie pandemii i wojny w Ukrainie wielu naszych rodaków podejmowało bardzo szybkie decyzje inwestycyjne, czasami wręcz kupując nieruchomości… przez telefon, co świadczy o dużym zaufaniu do Agnes Inversiones – największego, najstarszego i najbardziej rozpoznawalnego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.
Marbella oraz Costa del Sol przyciągają ilością słonecznych dni w roku, mikroklimatem, plaże oraz malownicze widoki na wybrzeże Afryki – nie bez powodu określanych jako „million dollar view”, wyśmienite jedzenie i wiele więcej!
Mieszkańcy Marbelli wymieniają również wysoki poziom opieki medycznej czy edukacji (dzięki międzynarodowym szkołom), co ma bardzo duże znaczenie w przypadku przeprowadzki wraz z całą rodziną. To coraz częstszy model życia, w pierwszym kroku obejmujący długoterminowy (np. roczny) wynajem nieruchomości, aby poznać przyszłe miejsce zamieszkania. Kolejny etap to już zakup domu lub apartamentu oraz przeprowadzka na Costa del Sol na stałe.
Costa del Sol żyje przez cały rok
Marbella żyje cały rok i w przeciwieństwie do typowo turystycznych miejscowości, nie zamyka się po sezonie, m.in. dzięki golfistom. Wyjątkowym momentem na poznanie Marbelli i Costa del Sol jest okres świąteczny, kiedy miasta rozświetlają wyjątkowe iluminacje, trwa słynna loteria, a przy odrobinie szczęścia można nawet… kąpać się w morzu. Miłośnicy jazdy na nartach mogą z kolei wybrać się do Sierra Nevada.
Z Marbelli widać wybrzeże Afryki, dlatego wycieczka do Maroko i odwiedzenie Tangeru zajmuje tylko jeden dzień. Bliskość Sewilli i Grenady oraz możliwość dojazdu w 2,5 godziny szybkim pociągiem do Madrytu to kolejne z zalet jej położenia. Ciekawą alternatywą będzie także wycieczka na Gibraltar, a Marbella – leżąca w centralnym punkcie Costa del Sol – stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzenia najważniejszych miejsc i zabytków Andaluzji.
Andaluzja łączy wiele kultur, w tym arabską i europejską. Odwiedzając pięknie położone hotele w zabytkowych budynkach, można przenieść się do Andaluzji sprzed kilkuset lat. Hiszpańska kultura to także fantastyczne kino, plenery filmowe: słynna pustynia Tabernas czy Sewilla, gdzie kręcono Grę o Tron. W Maladze mieszka Antonio Banderas, a miasto jest miejscem narodzin wielkich twórców, takich jak Pablo Picasso, Federico García Lorca, Joaquín Cortés oraz María Zambrano.
Atrakcyjny rynek nieruchomości
Do zakupu nieruchomości w Hiszpanii zachęca niższa niż w Polsce inflacja, dzięki której dom lub apartament na Costa del Sol będzie stabilną i atrakcyjną lokatą kapitału – niezależnie od tego czy zamieszkamy tam na stałe, czy też będzie to wakacyjna lokalizacja, w pozostałej części roku przeznaczona na wynajem. Podobnie jak podczas zakupu nieruchomości, warto powierzyć jej wynajem zaufanemu i doświadczonemu biuru. Szacuje się, iż realna stopa z wynajmu wynosi 4-6%, w zależności m.in. od lokalizacji, gdyż np. w dynamicznie się rozwijającej Maladze może być wyższa. Warto dodać, iż zakup mieszkania w Marbelli jest porównywalny cenowo do kupna lokalu w Sopocie czy w Warszawie.
Co ciekawe, w Hiszpanii średnio raz na 5 lat nieruchomość zmienia swojego właściciela, dlatego pomimo relatywnie niewielkiej dostępności terenów pod nową zabudowę w niektórych rejonach, rynek kwitnie. Dobrym momentem na zakup nieruchomości w Hiszpanii jest styczeń oraz miesiące następujące po wakacjach, kiedy pojawia się więcej ofert. Rynek domów i apartamentów na Costa del Sol jest jednak specyficzny, co w połączeniu z innym językiem urzędowym czy przepisami, wymaga szczególnej wiedzy. Założone przez Agnieszkę Kostrzewę biuro Agnes Inversiones ma już ponad 17 lat doświadczenia na rynku oraz ogromną wiedzę o wszelkich niuansach lokalnych nieruchomości.
„Okupas” nie dotyczy Costa del Sol
W mediach pojawiają się kolejne publikacje na temat zjawiska „okupas”, czyli zajmowania nieruchomości i mieszkania w nich bez zgody właściciela. W Hiszpanii problem dzikich lokatorów dotyczy właścicieli nieruchomości w Hiszpanii opuszczających kraj na dłuższy czas, a także banków i funduszy inwestycyjnych – będących właścicielami wielu niezagospodarowanych i niezamieszkałych nieruchomości. To właśnie tego rodzaju podmiotom „okupas” dają się we znaki, osiedlając się w domach i kompleksach mieszkalnych, które stoją opuszczone przez długi czas.
Problem „okupas” nie dotyczy Costa del Sol. W ciągu ostatnich 2 lat miały miejsce wyłącznie pojedyncze przypadki takich działań wobec nieruchomości prywatnych. Jest to związane z faktem, iż wybrzeże nie pustoszeje po sezonie letnim. Kiedy kończy się szczyt sezonu turystycznego, zaczyna się bowiem sezon golfowy. Dodatkowo w okolicach Marbelli osiedla są właściwie stale zamieszkałe, a wybrzeże Costa del Sol żyje przez cały rok. Odwiedzają je turyści w sezonie letnim czy miłośnicy gry w golfa w sezonie zimowym, a jednocześnie coraz więcej osób wybiera je na stałe miejsce zamieszkania.
Polski kawałek Hiszpanii
Znane od lat polskie akcenty na Costa del Sol to mural Wisławy Szymborskiej w Esteponie czy pomnik Generała Władysława Sikorskiego na Gibraltarze. Polacy dobrze się czują w Andaluzji, gdyż jej mieszkańcy są podobnie nastawieni i mają podobne wartości, takie jak: rodzina, spotkania, znajomi, dobre jedzenie i wspólne posiłki. Jednocześnie nie wiedzą, czym jest pośpiech, a „mañana” oznacza jutro, co może być… za tydzień lub później ;-). Sprzyja to relaksowi i spokojnemu życiu na Costa del Sol, na które decyduje się coraz więcej Polaków.
Społeczność Polaków w Marbelli rośnie w siłę, a jednym z istotnych lokalnych wydarzeń stał się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Marbelli – (Fuengirola), organizowany przez zespół Agnes Inversiones. W ubiegłorocznej edycji, dzięki licytacjom – m.in. koszulki Roberta Lewandowskiego – udało się zebrać łącznie ponad 20 tys. euro, a w wydarzeniu wzięło udział około 700 osób. Rozwijają się także lokalne, polskie sklepy oraz media. Ukazuje się kwartalnik Hola Polacos, a swoją działalność rozpoczyna portal NewMarbella.es.