2022 r. okazał się najlepszym na hiszpańskim rynku nieruchomości od kilkunastu lat. Pomimo niższej dynamiki sprzedaży w pierwszych miesiącach 2023 r., eksperci przewidują, iż segment luksusowych nieruchomości w Hiszpanii i na Costa del Sol będzie nadal rósł.
Jaki był 2022 r. na hiszpańskim rynku nieruchomości?
W ubiegłym roku Hiszpania odnotowała największą liczbę transakcji na rynku nieruchomości od przeszło 13 lat. Transakcji zakupu-sprzedaży było ponad 646 tys., co stanowi wzrost o 14,5% r/r. Jednocześnie 2022 r. można podzielić na dwie części: pierwsze półrocze było bardzo korzystne, podczas gdy druga połowa roku przyniosła pewne ochłodzenie rynku. Finalnie dało to znakomite wyniki całego 2022 r.
Zagraniczni kupujący w 2022 r. odpowiadali za 13,75% wszystkich sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii, co oznacza wzrost o 2,95% w stosunku do 2021 r. i dziesiąty z rzędu rok z udziałem w rynku na poziomie powyżej 10%. W 2022 r. spośród zagranicznych nabywców ponownie najbardziej aktywni byli Brytyjczycy (11,07%), przed Niemcami (9,47%) i Francuzami (6,97%). Warto podkreślić rosnący udział inwestorów z Polski, który zwiększył się o 1,48 punktu procentowego do 3,35% zagranicznych kupujących w całym 2022 r. Tym samym Polacy znaleźli się w TOP10 zagranicznych nabywców nieruchomości w Hiszpanii.
Ponad 10% zagranicznych kupujących wydało w 2022 r. 500 000 euro lub więcej na nieruchomości w Hiszpanii, co według hiszpańskiego rejestru gruntów jest największym odsetkiem od czasu rozpoczęcia śledzenia tych danych w 2012 r. Ponad jedna trzecia wszystkich nieruchomości o wartości powyżej 500 000 euro, które zostały zakupione przez zagranicznych kupujących w 2022 r., była zlokalizowana w regionie Andaluzji.
Andaluzja i Marbella przyciągają zagranicznych inwestorów
W regionie Andaluzji zagraniczni nabywcy odpowiadali za 15% wszystkich transakcji na rynku nieruchomości w 2022 r., co stanowi wzrost o 3,5 punktu procentowego w porównaniu z 2021 r. Wśród obcokrajowców najwięcej zakupów dokonali Brytyjczycy, notując 16,31% całkowitej liczby transakcji. W prowincji Malaga (Costa del Sol) w 2022 r. na cudzoziemców przypadła ponad jedna trzecia (33,5%) sprzedaży nieruchomości mieszkalnych. Oznacza to znaczący wzrost – aż o 6,12 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego roku.
Marbella nie jest już wyłącznie destynacją dla graczy w golfa czy turystów, którzy poszukują miejsca o ciepłym klimacie na wakacyjny wypoczynek. Na podstawie danych zebranych przez agencje statystyczne oraz informacji zawartych w raporcie Knight Frank na temat globalnych luksusowych rezydencji, można zdecydowanie stwierdzić, iż 2022 r. stanowił moment umocnienia Marbelli jako lokalizacji w Europie, wybieranej przez inwestorów w nieruchomości luksusowe.
Gdy w różnych miastach północnej i środkowej Europy zaczęły pojawiać się objawy stagnacji czy też recesji, będącej efektem inwazji Rosji na Ukrainę oraz wzrostu inflacji i stóp procentowych, Marbella okazała się bardziej odporna. Miasto kontynuuje umacnianie swojej pozycji jako jednego z ulubionych miejsc nie tylko dla osób poszukujących wakacyjnych rezydencji, ale również dla tych, którzy pragną osiedlić się tam na stałe – ciesząc się atutami, jakie oferuje klimat południowego wybrzeża Hiszpanii.
Marbella zyskuje na popularności wśród północnoeuropejskich kupujących, którzy rozglądają się za drugim domem w erze zrównoważonego modelu pracy. Jest to bowiem jeden z najbardziej rozwiniętych rynków na Starym Kontynencie, z łatwym dostępem z lotnisk w Maladze i Gibraltarze oraz zapewniający szereg udogodnień i słońce świecące przez 320 dni w roku.
Według ekspertów Knight Frank, rynek rezydencji w Marbelli kwitnie, ponieważ uznane na całym świecie luksusowe marki – takie jak Fendi, Dolce Gabbana, Lamborghini czy Four Seasons, planują i realizują w okolicy nowe inwestycje. Bez wątpienia wkrótce zobaczymy wiele innych wiodących marek, które dodatkowo wzmocnią pozycję Marbelli. Informacje zwrotne od klientów Knight Frank potwierdzają, że liczy się nie tylko indywidualny projekt i wystrój, a głównymi motywacjami do zakupu rezydencji są dostępne dodatkowe usługi i udogodnienia, takie jak obiekty sportowe i wellness, usługi concierge czy zarządzanie.
Perspektywy rynkowe na 2023 r.
Jak przewidują eksperci Knight Frank, w wyniku dobrych rezultatów, osiąganych przez hiszpański rynek nieruchomości w ciągu kilku pierwszych miesięcy, perspektywy na 2023 r. są optymistyczne. Co prawda widoczna jest niższa dynamika zawierania transakcji zakupu, ale dla Costa del Sol i Marbelli sytuacja na rynku zapowiada się pozytywnie, na co wpływają takie czynniki jak:
- Ochładzanie rynku nieruchomości oraz dostosowanie cen do realiów ekonomicznych, z wyjątkiem najbardziej pożądanych lokalizacji, np. nieruchomości w pierwszej linii morza.
- Pierwsze oznaki stopniowego przesunięcia się z „rynku sprzedającego” na „rynek kupującego”.
- Konsolidacja rynku nieruchomości w Marbelli, jako głównej luksusowej destynacji dla inwestorów w Europie.
- Znaczny wzrost liczby deweloperów poszukujących nieruchomości z rynku wtórnego, przeznaczonych do remontu.
- Rosnące zapotrzebowanie na działki pod budowę domów i brak takich gruntów w kluczowych lokalizacjach.
- Stały wzrost liczby kupujących z Europy Środkowej (Polacy, Słowacy, Węgrzy, Czesi).
- Rosnąca obecność międzynarodowych, luksusowych marek inwestujących w autorskie projekty w regionie Marbelli.
- Zmiany podatkowe w Andaluzji, z wyróżnieniem nowej ustawy o startupach, która dzięki zachętom podatkowym z pewnością przyciągnie pracowników kreatywnych i cyfrowych nomadów, dla których Malaga może być jednym z preferowanych kierunków.