Andaluzja jeszcze bardziej przyjazna dzięki zmianom podatkowym

320 słonecznych dni w roku, ogromna różnorodność form spędzania wolnego czasu, doskonała kuchnia i przyjazne społeczeństwo. To tylko niektóre z zalet, którymi przyciąga Costa del Sol. Do tej listy dołączyły również… kwestie podatkowe.

Niższy podatek dochodowy w Andaluzji 

Wraz z rozpoczęciem 2023 r., rząd Andaluzji zdecydował się wprowadzić istotną zmianę podatkową, która dotyczy dużej części osób zatrudnionych w południowym regionie Hiszpanii. Chodzi o wprowadzenie niższego podatku dochodowego. Na tej zmianie zyskają w szczególności osoby o dochodach podlegających opodatkowaniu od 12 450 euro do 35 200 euro, które zapłacą o 4,3% mniej podatku od swoich zarobków w roku podatkowym 2023. Według wyliczeń, ulga ta może dotknąć nawet 80% lokalnych podatników.

Andaluzja stosuje obecnie osiem progów podatkowych dla swojej części podatku dochodowego. W roku podatkowym 2022 najniższa stawka wynosiła 9,5% dla rezydentów, których dochód wynosił poniżej 12 450 euro, a najwyższa to 23,7% – dla podatników będących rezydentami, których zarobki przekraczają 120 000 euro rocznie.

Mieszkańcy o wyższych dochodach już skorzystali z ulg podatkowych. Na przykład najwyższa stawka, mająca zastosowanie do deklaracji podatkowych składanych za rok podatkowy 2022, wyniesie 22,5%. Ostatnia obniżka podatku dochodowego w Andaluzji od roku podatkowego 2023 będzie miała zastosowanie tylko do regionalnej części rachunku podatkowego. W Hiszpanii podatek dochodowy jest bowiem pobierany na poziomie krajowym i regionalnym, przy czym każdy z nich obejmuje 50% podatku.

100% bonifikata podatku od majątku

To chyba najważniejsza zmiana w systemie podatkowym, której w ostatnim czasie dokonał rząd Andaluzji. Jak informowaliśmy Was pod koniec 2022 r., Andaluzja jako drugi po Madrycie region w kraju, zdecydowała się na 100-procentową bonifikatę podatku od majątku, nakładanego na właścicieli drugich domów w Hiszpanii. Zmiana ta istotnie zmniejszy kwotę podatku płaconego przez obcokrajowców od ich nieruchomości. To z kolei sprawi, że region ten stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców, którzy chcą mieć drugi dom w Hiszpanii. Obecnie Andaluzja ma jedne z najniższych podatków w Hiszpanii spośród wszystkich 17 regionów autonomicznych.

Od 21 września 2022 r. hiszpańscy obywatele i obcokrajowcy, którzy mieszkają na południu kraju lub mają tu drugi dom, a których aktywa netto na terytorium Hiszpanii przekraczają 700 tys. euro, zyskali 100-procentowy rabat od naliczonego podatku majątkowego. Innymi słowy, nie będą musieli płacić podatku od swoich aktywów. Andaluzja będzie więc jedynym obok Madrytu regionem, w którym de facto nie będzie obowiązywał podatek majątkowy!

Zniesienie podatku majątkowego i obniżenie podatku dochodowego dołączają do innych ulg, obowiązujących w tym regionie Hiszpanii. Pod koniec 2021 r. lokalne władze zdecydowały o stałym obniżeniu i ujednoliceniu podatku od przeniesienia własności (w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego), który obecnie wynosi 7%.

Zmiany podatkowe w Hiszpanii

Co roku w niemal każdym kraju w Europie dochodzi do zmian podatkowych. Nie inaczej jest również w Hiszpanii. Od 2023 r. rząd centralny wprowadził kilka nowości, które warto wziąć pod uwagę, jeśli myślicie o zakupie nieruchomości w Hiszpanii i przeprowadzce na stałe na Półwysep Iberyjski:

  • Nowy podatek od funduszy emerytalnych: od 1 stycznia 2023 r. wszyscy pracownicy w Hiszpanii, zarówno najemni, jak i samozatrudnieni, muszą płacić podatek od składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli pracujesz w Hiszpanii i tym samym płacisz składki na ubezpieczenie społeczne, nowy podatek będzie stanowił 0,6 procent Twojej miesięcznej pensji, z czego Twój pracodawca zapłaci 0,5 procent, a Ty zapłacisz tylko pozostałe 0,1 procent.
  • Podatek majątkowy: hiszpański rząd, w przeciwieństwie do Andaluzji, utrzymał podatek od majątku, ale w tym roku nastąpią w nim pewne zmiany. Dotyczy on osób, których majątek wynosi co najmniej 3 miliony euro. Rządzący krajem zdecydowali się na ustalenie trzech przedziałów dochodowych, od których będzie uiszczany podatek: 1,7% dla majątku między 3 a 5,3 miliona euro, 2,1% dla majątku między 5,3 a 10,6 miliona euro oraz 3,5% dla majątku powyżej 10,6 miliona euro.
  • Podatek od dochodów kapitałowych: rząd zdecydował o jeszcze jednej istotnej zmianie podatkowej, tym razem dotyczącej oszczędności zgromadzonych przez obywateli. Od 2023 r. nieznacznie wzrosła wysokość podatków od dochodów kapitałowych. W przypadku dochodu podlegającego opodatkowaniu powyżej 200 000 euro stawka zostanie zwiększona o jeden procent, z 26 do 27%. Ponadto dochody w wysokości 300 000 euro lub więcej będą opodatkowane stawką 28%.

Andaluzja przyciąga obcokrajowców

Według oficjalnych danych, Andaluzja jest obecnie domem dla prawie 740 tys. obcokrajowców – niemal połowa z nich pochodzi z Europy. Wśród zagranicznych nacji, zdecydowany prym wiodą Brytyjczycy (ok. 88 tys.) oraz Rumuni (75 tys.). Na dalszych lokatach plasują się Włosi (24 tys.), Niemcy (prawie 16 tys.) i Francuzi (13,5 tys.). W tym miejscu warto także wspomnieć o Polakach, których udział w hiszpańskim rynku nieruchomości stale rośnie – w III kwartale 2022 r. nasi rodacy ponownie znaleźli się w TOP10 zagranicznych nacji najchętniej kupujących nieruchomości w Hiszpanii.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Podatki