Dla wielu osób Andaluzja jest nie tylko miejscem wakacyjnego urlopu, ale przede wszystkim domem. Jesteście ciekawi, czym urzeka ten region południowej Hiszpanii? Poniżej znajdziecie kilka powodów, dla których to najlepsze miejsce do życia!
320 słonecznych dni w roku
Andaluzja to zdecydowanie idealne miejsce dla osób, poszukujących ciepłego i umiarkowanego klimatu. Na Costa del Sol słońce świeci przez ponad 320 dni w roku, a to sprawia, że Twojemu organizmowi nigdy nie zabraknie witaminy D, a Tobie – dobrego samopoczucia. Taką aurę doceniamy zwłaszcza w okresie jesiennym. Pomyśl, czy to nie cudowne uczucie, móc każdego dnia pić poranną kawę na tarasie swojego domu na Costa del Sol i cieszyć się porannym słońcem oraz szumem morza? Tak właśnie żyje się w Andaluzji.
Wielokulturowość
Półwysep Iberyjski i Andaluzja to region, który na przestrzeni ostatnich kilkuset lat znajdował się pod panowaniem kilku narodów, a co za tym idzie – różnych kultur i obyczajów. W ten sposób w społeczeństwie, zamieszkującym zwłaszcza południowy region kraju, wykształciła się bardzo duża tolerancja i życzliwość względem nierdzennych mieszkańców autonomii. Na Costa del Sol i w Marbelli znajdziemy bardzo szeroki przekrój przedstawicieli narodowości z całego świata, żyjących ze sobą w pełnej zgodzie i z poszanowaniem praw innych.
Bogata historia
W czasie kilkusetletnich rządów arabskich na terenie południowej Hiszpanii, dzisiejszą Andaluzję nazywano Al-Andalus. Dopiero pod koniec XV w., w wyniku rekonkwisty chrześcijańskich królów, ten region powrócił pod kontrolę Hiszpanii. Jednak historia Andaluzji jest o wiele bogatsza, a zanim nastał okres panowania arabskiego czy chrześcijańskiego, ten obszar zamieszkiwali Fenicjanie, Grecy czy Rzymianie. Pozostałości tych kultur znajdziemy dzisiaj w Andaluzji na każdym kroku. Krótki urlop nie wystarczy, aby odkryć je wszystkie!
Wspaniała architektura
Andaluzja to istny raj dla osób, które uwielbiają podziwiać wyjątkową, historyczną architekturę. Znajdziemy tu obiekty zbudowane w stylach charakterystycznych dla baroku, renesansu, a także pozostałości po okresach panowania Rzymian, jak np. Baelo Claudia. Jednak najpopularniejszym stylem – spotykanym niemal w każdym miejscu Andaluzji – jest Mudéjar, pochodzący z okresu panowania Maurów. Jego charakterystycznymi elementami są ostre łuki, kolorowe cegły układane pasami, ceramiczne dekoracje (azulejos), ornamenty geometryczne i wewnętrzne dziedzińce. Do najważniejszych zabytków zaliczamy oszałamiającą Alhambrę, meczet w Kordobie czy Alcazaba w Maladze.
Wyjątkowa kuchnia
Ostatni z powodów z naszej listy – choć na pewno nie mniej istotny niż wcześniejsze – to tutejsza kuchnia! Klimat panujący w Hiszpanii i na Costa del Sol nie sprzyja cięższym potrawom, które doskonale znamy chociażby z polskiej kuchni. Dlatego bezapelacyjnymi „królami” tutejszej kuchni są owoce morza i ryby. Znajdziemy je w restauracjach w każdym większym i mniejszym mieście.
Hiszpańska kuchnia to również tapas w różnej postaci – od prostych kanapek, po plastry dojrzewających szynek, jak andaluzyjskie specjały: jamón serrano czy jamón iberico. Mówiąc o hiszpańskiej i andaluzyjskiej kuchni, nie można również zapomnieć o znanym od czasów Maurów gazpacho, paelli oraz… jednej z najlepszych na świecie oliwie z oliwek. Czy wiedzieliście, że to właśnie Andaluzja jest największym na świecie producentem tego specjału? Więcej na jej temat przeczytacie we wpisie na temat „płynnego złota”.