Inwestorzy z zagranicy odgrywają istotną rolę na hiszpańskim rynku nieruchomości, a w minionych latach ich udział w liczbie dokonywanych transakcji kształtował się na poziomie od 10 do 15%. Prym w lokalizacjach wybieranych przez inwestorów spoza Hiszpanii wiodą m.in. nieruchomości na Costa del Sol.
Andaluzja i Malaga na czele
Regionami, w których obcokrajowcy mieli największy udział w przeprowadzonych transakcjach, w 2021 r. były: Baleary (32,67%), Wyspy Kanaryjskie (23,73%) Wspólnota Walencji (20,81%), Region Murcji (16,92%), Andaluzja (11,48%) i Katalonia (11,05%). Trend ten utrzymuje się również w obecnym roku, co potwierdzają raporty za I i II kwartał 2022 r., publikowane przez Registradores de España. Wszystkie wymienione regiony znajdują się na terenie południowego oraz wschodniego wybrzeża Hiszpanii, co potwierdza silną pozycję nieruchomości zlokalizowanych w miejscach o wysokim zainteresowaniu ze strony turystów, a tym samym reprezentujących wysoki potencjał inwestycyjny.
W 2021 r. aż 36 z 52 hiszpańskich prowincji mogło pochwalić się wzrostem liczby transakcji przeprowadzonych przez obcokrajowców. Całemu zestawieniu przewodzą dwie prowincje śródlądowe – Alicante (34% udział obcokrajowców) i Malaga (27%) oraz dwie prowincje wyspiarskie – Baleary (32,67%) oraz Santa Cruz de Tenerife (28,60%). W dalszej kolejności znajdują się Girona (22,31%), Las Palmas (19,38%), Murcja (16,92%), Almeria (15,29%), Castellón (12,83%) i Tarragona (11,35%).
Jakie nieruchomości wybierają obcokrajowcy?
Największą popularnością cieszą się nieruchomości liczące ponad 100 m2. Potwierdza to, iż głównym obiektem zainteresowania zagranicznych inwestorów są apartamenty i domy o podwyższonym standardzie, które sprawdzają się zarówno w roli drugiego domu (wakacyjnego), jak i nieruchomości przeznaczonej na wynajem. Spośród wszystkich nieruchomości w Hiszpanii kupionych przez obcokrajowców, obiekty powyżej 100 m2 stanowiły prawie 39%.
W dalszej kolejności zagraniczni inwestorzy poszukują apartamentów o powierzchni 60-80 m2 (23% dokonanych transakcji w 2021 r.) oraz 80-100 m2 (19%). Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości liczące poniżej 60 m2 – mieszkania o powierzchni 40-60 m2 odpowiadały za 10% transakcji z zeszłego roku, zaś te poniżej 40 metrów odnotowały jedynie 4% udziału w transakcjach dokonywanych przez zagranicznych inwestorów.
Jeśli jesteście ciekawi, jakich nieruchomości poszukują Polacy, to zachęcamy do lektury wpisu na naszym blogu, poświęconego zakupom dokonywanym przez naszych rodaków.
Zagraniczni inwestorzy w Andaluzji
Analogicznie jak w przypadku całego rynku nieruchomości w Hiszpanii, nacją, która w 2021 r. dokonała największej liczby transakcji w Andaluzji, byli Brytyjczycy (16% umów zawartych przez obcokrajowców). Za nimi uplasowali się Szwedzi (10%), Marokańczycy (8%), Belgowie (7%) oraz Holendrzy i Niemcy (ponad 5%). W przypadku transakcji w rejonie Malagi, gdzie znajdują się Costa del Sol czy Marbella, dominują Brytyjczycy, Szwedzi i Belgowie.
Popularność Andaluzji wśród zagranicznych inwestorów jest pokłosiem doskonałych warunków rekreacyjno-turystycznych regionu, jak również starań lokalnych władz – zmierzających do przyciągnięcia uwagi osób zainteresowanych zakupem nieruchomości w Hiszpanii. Rok temu ogłoszono bezterminowe obniżenie oraz ujednolicenie podatku od przeniesienia własności w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Decyzja ta okazała się bardzo trafiona. Jak wskazują dane Registradores de España, 82% transakcji dokonanych w zeszłym roku przez obcokrajowców dotyczyło właśnie nieruchomości z tego segmentu.
To jednak nie jedyne udogodnienie podatkowe, jakie wdrożyły władze Andaluzji. We wrześniu 2022 r. podjęły one decyzję o wprowadzeniu 100% bonifikaty podatku od majątku, który dotychczas musiały płacić osoby posiadające łączne aktywa o wartości powyżej 700 tys. euro. Tym samym Andaluzja stała się drugim po Madrycie regionem w Hiszpanii, w którym obywatele i rezydenci nie muszą płacić daniny od zgromadzonego majątku. Więcej na ten temat przeczytacie w innym wpisie na naszym blogu.