W zasięgu wzroku od Marbelli – wycieczka na Gibraltar

Marbella stanowi doskonały punkt wypadowy dla osób preferujących aktywne zwiedzanie Hiszpanii… i nie tylko. W zasięgu kilkudziesięciu kilometrów znajdują się miasta takie jak Malaga, Grenada czy Ronda, a także Gibraltar, do odwiedzenia którego chcielibyśmy Was gorąco zachęcić.

Obiekt pożądania Hiszpanii i Wielkiej Brytanii

Gibraltar stanowi obecnie zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii, które zostało do niej włączone w 1713 r. Przekazano go królewskiej administracji na mocy traktatu pokojowego, który został podpisany po wojnie o sukcesję hiszpańską. W 2022 r., czyli po 180 latach, Gibraltar uzyskał oficjalny status brytyjskiego miasta, który nadano mu z okazji Platynowego Jubileuszu nieżyjącej już Królowej Elżbiety II.

Obszar ten zawsze miał szczególne znaczenie dla licznych ludów i cywilizacji, które w przeciągu ostatnich kilkuset lat sprawowały panowanie nad Półwyspem Iberyjskim. To na jego terytorium w VIII w. wylądowały wojska arabskie, tym samym rozpoczynając okres kilkusetletniego panowania na Półwyspie Iberyjskim, który zakończyła chrześcijańska rekonkwista w XV w.

Od XVI wieku, na mocy edyktu Izabeli I, Gibraltar przeszedł pod panowanie hiszpańskie, lecz status ten utrzymał się jedynie przez kolejne 200 lat. Wtedy to na mocy traktatu pokojowego w Utrechcie (1713 r.), kończącego wojnę pomiędzy Hiszpanią, Wielką Brytanią i Holandią, Gibraltar został przekazany „na wieczność” brytyjskiemu imperium.

Spór pomiędzy Brytyjczykami i Hiszpanami o prawa do Gibraltaru jest jednak wiecznie żywy, a ostatnio próbowano go ponownie wskrzesić przy okazji Brexitu. Tamtejsza ludność dwa razy głosowała w referendum na temat przyłączenia do Hiszpanii, jednak obie próby okazały się bezskuteczne.

Wapienna skała i dziesiątki kilometrów tuneli

Chociaż Gibraltar jest naprawdę niewielki, jest tu co zwiedzać. Zdecydowanie należy zacząć od mierzącej 426 m n.p.m. Skały Gibraltarskiej. Ten wapienny obiekt robi niesamowite wrażenie. Na całym obszarze Skały znajdziemy mnóstwo atrakcji, a jedną z nich są oszałamiające jaskinie oraz tunele ciągnące się przez dziesiątki kilometrów.

Dostęp do Skały Gibraltarskiej możliwy jest kilkoma drogami. Tylko po niektórych można się poruszać prywatnymi samochodami. Na pozostałe odcinki wstęp dozwolony jest wyłącznie z licencjonowanym przewoźnikom (stale kursują tam taksówki i mikrobusy). Alternatywnym rozwiązaniem będzie piesza bądź rowerowa wędrówka. Należy jednak pamiętać, że bez względu na wybrany sposób podróży, należy wykupić bilet wstępu. Najatrakcyjniejszym sposobem dotarcie na Skałę jest wycieczka kolejką linową, podczas której możemy podziwiać doskonałe widoki na Gibraltar, Afrykę i całą okolicę. Dolna stacja znajduje się w mieście, a górna – na szczycie.

Małpi towarzysze w Upper Rock Nature Reserve

Ogromną część Skały Gibraltarskiej zajmuje rezerwat przyrody Upper Rock Nature Reserve, którego jedną z największych atrakcji są makaki berberyjskie – to jedyne miejsce w Europie, w którym możemy obserwować wolno żyjące małpy. Obecnie żyje tam ok. 300 makaków, będących pod szczególną ochroną. Miejscowa legenda głosi, że teren Gibraltaru będzie znajdował się pod panowaniem Wielkiej Brytanii tak długo, jak żyją na nim małpy. Odwiedzając rezerwat należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno karmić mieszkających tam małp – karą za złamanie przepisów jest mandat w wysokości kilkuset euro.

Oprócz małp, rezerwat przyrody Upper Rock Nature Reserve jest domem dla wielu gatunków ptaków, w tym kuropatwy berberyjskiej oraz myszołowów. Istnieje około 311 gatunków ptaków, które są tu obecne – posiadają swoje gniazda lub tylko migrują.

Mauretański zamek

Na terenie Gibraltaru znajduje się również średniowieczna fortyfikacja, zwana Zamkiem Maurów (Castelo dos Mouros). W jej skład wchodzą liczne budynki, bramy i mury obronne, a najbardziej charakterystycznymi i rozpoznawalnymi elementami są Wieża Hołdu oraz Dom Bramy. Dzięki dominującej i strategicznej pozycji, Wieża jest wyraźnie widoczna niemal z każdego miejsca na Gibraltarze i robi ogromne wrażenie na wszystkich odwiedzających ten region.

Zamek Maurów porównywany jest do alkazarów w Hiszpanii, jednak został on zbudowany przez dynastię Marinidów, co czyni go wyjątkowym w całej Europie. W przeszłości część zamku pełniła funkcję gibraltarskiego więzienia, które zostało z niego przeniesione w 2010 r. Jest to na tyle istotny obiekt dla społeczności lokalnej, że zdecydowano się umieścić go na rewersie 5 funtów gibraltarskich.

Wypadek Sikorskiego

Pomimo dalekiej odległości od Polski, Gibraltar na stałe wpisał się również w historię naszego kraju. To na jego terenie doszło do jednej z najbardziej tajemniczych katastrof II wojny światowej, w której zginął premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, Władysław Sikorski.

4 lipca 1943 r. generał Sikorski wraz z delegacją miał odbyć podróż powrotną z inspekcji polskich wojsk na Bliskim Wschodzie. Jego samolot wystartował z lotniska i po zaledwie 16 sekundach runął do morza. Jedyną osobą, która przeżyła, był czeski pilot Eduard Prchal. Przyczyny katastrofy po dziś dzień pozostają nieznane, a jej rozwiązania i zbadania podejmowało się wielu śledczych i badaczy z całego świata.

Pomnik poświęcony generałowi Sikorskiemu odsłonięty został w 70. rocznicę jego śmierci i znajduje się w południowej części Gibraltaru, w rejonie zwanym Europa Point. Monument ma wysokość 3 metrów, a jego centralnym punktem jest stojący wcześniej w centrum miasta pomnik ze śmigłem, do którego dodano łuk z polskim orłem wojskowym.

Wycieczka na Gibraltar

Z Marbelli na Gibraltar bez problemu dostaniemy się na kilka sposób. Możemy wybrać się prywatnym samochodem bądź wykupić zorganizowany przejazd autobusem – z miasta odjeżdża dziennie kilkanaście kursów. Podróż powinna zająć nam około godziny, w zależności od wybranego środka transportu.

Jedną z atrakcji samej podróży będzie przejazd przez lotnisko na Gibraltarze, przez które poprowadzona jest droga dla samochodów i autobusów – przed i po każdym lądowaniu samolotu droga jest zamykana na 10 minut. Jednocześnie warto pamiętać, że aby dostać się na teren Gibraltaru, potrzebny będzie nam paszport bądź dowód osobisty.