Kwitnie rynek nieruchomości w Hiszpanii

Okres ostatnich 18 miesięcy można określić mianem prawdziwej hossy inwestycyjnej na hiszpańskim rynku nieruchomości. Tak dobrych wyników nie odnotowywano od 2007 roku, który uważany był za rekordowy.

Jeszcze niedawno ekscytowano się fenomenalnymi wynikami, osiąganymi w poszczególnych kwartałach 2021 r., podczas gdy ostatnie doniesienia wskazują, że 2022 r. może być jeszcze lepszy! Według najnowszych danych, tylko w pierwszym kwartale tego roku w Hiszpanii odnotowano ponad 173 tys. transakcji zakupu nieruchomości, co przełożyło się na 25% wzrost względem 2021 r.

Kolejne rekordowe miesiące

Czerwiec był okresem kontynuacji trendu wzrostowego liczby transakcji zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Z danych zgromadzonych przez Stowarzyszenie Notariuszy wynika, że w trakcie pierwszych 6 miesięcy 2022 r., hiszpańskiemu rynkowi nieruchomości udało się osiągnąć rezultaty lepsze niż w analogicznym okresie rok wcześniej: styczeń 2022 r. – wzrost o 34,5%, luty – wzrost o 19,2%, marzec – 15,5%, kwiecień – 15,5%, maj – 7,3% oraz czerwiec – 3,5% r/r. Mimo, że dane za maj i czerwiec wskazują na lekkie wyhamowanie wzrostów, to wciąż liczba transakcji odnotowywanych na hiszpańskim rynku nieruchomości zwiastuje, że mamy obecnie do czynienia z najlepszym rokiem od kilkunastu lat.

Popularność Andaluzji i hiszpańskiego wybrzeża

Niedawno opublikowany raport, przygotowany przez Tinsa, ujawnił istotny udział nieruchomości zlokalizowanych na wybrzeżu w całościowych wynikach osiągniętych przez hiszpański rynek nieruchomości. Domy i apartamenty na hiszpańskim wybrzeżu odpowiadają za 39% wszystkich transakcji na rynku nieruchomości w Hiszpanii! W 2021 r. w całym kraju zanotowano około 674 tys. transakcji, co stanowiło wzrost w stosunku do poziomów osiąganych kolejno w 2019 (+18%) oraz w 2020 r. (+38%) Reprezentacja rynków przybrzeżnych w sprzedaży krajowej jest zatem jedną z lokomotyw napędowych hiszpańskiego runku nieruchomości.

Na tle całego kraju, fenomenalne wyniki odnotowuje rynek nieruchomości w Andaluzji. Najnowsze dane wskazują, że w trakcie pierwszych sześciu miesięcy 2022 r., na jej terytorium zawarto ponad 75 tys. umów kupna/sprzedaży nieruchomości. Miesiącem, w którym przeprowadzano największą ilość transakcji był marzec, a tuż za nim czerwiec.

Zagraniczni inwestorzy w Hiszpanii

Spośród całkowitej liczby ponad 670 tys. transakcji sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii, które przeprowadzono w 2021 r., za 15% odpowiadali inwestorzy z zagranicy. Nacjami, które najchętniej kupowały nieruchomości w trakcie minionych 12 miesięcy byli Brytyjczycy, Niemcy oraz Francuzi. Od kilku lat rośnie również zainteresowanie ze strony obywateli Szwecji, którzy odgrywają coraz większą rolę na hiszpańskim rynku. Dodatkowo cieszy również rosnące zainteresowanie hiszpańskimi nieruchomościami ze strony Polaków. Nasi rodacy coraz chętniej inwestują na Półwyspie Iberyjskim, dzięki czemu po raz kolejny znaleźli się w TOP10 nacji, które kupiły dom bądź apartament w Hiszpanii, w I i w II kwartale 2022 roku. Ich udział wyniósł kolejno 2,4% oraz 3,1% wszystkich transakcji, przeprowadzonych przez obcokrajowców.

Hiszpański rynek reaguje na wydarzenia międzynarodowe

Doskonałe wyniki, osiągane przez hiszpański rynek nieruchomości, są pochodną kilku istotnych wydarzeń, z którymi musiała zmierzyć się społeczność międzynarodowa w ostatnich miesiącach. Na pierwszy plan bez wątpienia wybijają się zmiany w preferencjach mieszkaniowych, będące efektem pandemii COVID-19 i wynikających z niej obostrzeń.

Ogromny wpływ na wzrost ilości inwestorów zainteresowanych kupnem nieruchomości w Hiszpanii ma również inflacja, z którą zmagają się państwa na wszystkich kontynentach globu. W dobie spadającej siły nabywczej pieniądza, kupno luksusowej nieruchomości jest doskonałą alternatywą dla pozostałych form inwestycji kapitału.

Analizując bieżące wydarzenia, nie można oczywiście pominąć także wojny w Ukrainie, która wywołała zaniepokojenie u dużej części mieszkańców Europy, zwłaszcza z części południowo-wschodniej. W marcu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, w Hiszpanii odnotowano prawie 30% wzrost transakcji na rynku nieruchomości rok do roku.

Konkurencyjność cenowa oraz korzystne warunki kredytów hipotecznych (niższe niż w innych krajach)  to kluczowe czynniki przyciągające zagranicznych inwestorów i predestynujące hiszpański rynek nieruchomości do miana jednej z najciekawszych i najbardziej perspektywicznych form lokowania i zabezpieczenia kapitału.