Kontynuujemy nasz przewodnik po najważniejszych budowlach religijnych na terenie Andaluzji. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam wyjątkową, nieukończoną budowlę, która znajduje się w stolicy Andaluzji, Maladze. Zapraszamy do La Manquita!
Proces budowy katedry w Maladze został rozpoczęty w 1528 r. i trwał ponad 250 lat, a mimo to budowla wciąż pozostaje nieukończona. Po historycznej, chrześcijańskiej rekonkwiście na Półwyspie Iberyjskim, katoliccy królowie nakazali zbudować wielką chrześcijańską świątynię, która byłaby kolejnym symbolem triumfu nad ludnością arabską. Głównymi architektami odpowiedzialnymi za styl i wygląd katedry byli Diego de Siloé i Andrés de Vandelvira, a katedra w Maladze, pierwotnie w stylu gotyckim, została przekształcona w renesansowy obiekt z barokowymi detalami. Dzisiaj jest to najwyższy budynek Malagi, a miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nie pozwalają na budowę wyższych budowli.
Mieszanina styli
Katedra o pełnej nazwie Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación (Wcielenia) to obecnie jeden z najważniejszych zabytków miasta. Budynek zlokalizowany jest się w starej części Malagi – w miejscu, w którym wcześniej istniał meczet – Aljama. Posiada własne ogrody i wspaniałe patio. We wnętrzu katedry można dostrzec wpływy renesansowe i barokowe. Zwiedzając jej wnętrza, warto zwrócić uwagę na przepiękne stalle chóralne podchodzące z XVII w., znajdujące się w nawie głównej katedry. Ponadto imponują również rzeźbiarskie dokonania Pedra de Meny. Interesujące są również kaplice, jak na przykład kaplica wcielenia, od której katedra wzięła swoją nazwę. Według pierwotnych założeń architektów, katedra miała posiadać dwie wieże, jednak z powodu niedokończenia budowy, cały proces zatrzymał się jedynie na etapie, w którym powstała wieża północna o wysokości 84 metrów. Tym samym, La Manquita jest drugą co do wielkości katedrą w Andaluzji, po dzwonnicy Girald znajdującej się w Sewilli.
Dlaczego Katedra jest nieukończona?
Powody nieukończenia katedry do dzisiaj fascynują mieszkańców oraz turystów odwiedzających Malagę. Krąży wiele wersji, a wśród nich dominują trzy:
Budżet się skończył
Pierwsza z nich – najbardziej błaha – mówi, że budowniczy i architekci La Manquity najzwyczajniej w świecie przekroczyli wyznaczony im budżet. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ niedoszacowanie kosztów budowy zdarza się nawet w dzisiejszych czasach, jednak ze względu na spowolnienie gospodarcze w tamtych czasach nie udało się zgromadzić środków na dokończenie budowli.
Pieniądze zostały przeznaczone na budowę dróg handlowych
Drugie z powszechnie krążących wyjaśnień stwierdza, że środki z budowy katedry przeznaczono na budowę dróg handlowych, łączących Malagę z Antequerą i Velez-Malagą. Kupcy przemierzający ten szlak byli często atakowani przez bandytów, efektem czego tracili finansowo i nie chcieli więcej podróżować tą trasą. Aby rozwiązać ich problem, postanowiono wybudować szlaki handlowe – gwarantujące bezpieczeństwo przedsiębiorcom, na czym ucierpiała budowa katedry.
Pieniądze przeznaczone zostały na wojnę o niepodległość
Ostatnia, a zarazem najbardziej interesujące wersja stwierdza, że pieniądze zostały przeznaczone na wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych przeciwko Anglii. W trakcie walk, Amerykanie zmagali się z niedostatkiem broni oraz finansowania. Z pomocą przyszedł im Bernardo de Galvez (dowódca wojskowy, człowiek blisko związany z królem Hiszpanii), który wsparł ich nie tylko militarnie, ale również finansowo – na co rzekomo wykorzystano właśnie środki przeznaczone na budowę katedry.
Spośród wszystkich historii, najbardziej prawdopodobną wydaje się mówiąca o przeznaczeniu środków na budowę dróg handlowych. A czy tak było naprawdę? Tego już się raczej nie dowiemy. Wiemy natomiast, że na ten moment nie ma planów na to, aby ukończyć budowę La Manquita.
Zwiedzanie katedry
Budynek znajduje się na Calle Molina Lario i jest powszechnie dostępny do zwiedzania. Bardzo interesującą opcją jest wejście z przewodnikiem na jej dach, z którego rozprzestrzenia się piękny widok na całą stolicę Costa del Sol. Aby dostać się na jej szczyt, musimy pokonać aż 200 schodów, natomiast wycieczkę musimy wcześniej zarezerwować.
Godziny otwarcia:
- Od poniedziałku do piątku: 10:00-18:45
- Soboty: 10:00-15:30
- Niedziela: niedostępne