Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, stajemy przed wyborem – czy kupić nowy dom, w którym nikt jeszcze nie mieszkał i możemy urządzić go zgodnie z własnym pomysłem, czy nabyć go na rynku wtórnym. Dzisiaj chcielibyśmy pokrótce omówić oba rozwiązania.
Dostosowane do preferencji
Oba warianty nieruchomości posiadają niewątpliwe zalety, które przyciągają osoby zainteresowane kupnem nieruchomości w Marbelli czy w innych andaluzyjskich miastach.
Rynek pierwotny
- Nowoczesność: nowe domy bądź kompleksy mieszkalne budowane są dzisiaj zgodnie z najwyższymi standardami. Nabywając nieruchomość od dewelopera, którą w późniejszym czasie dostosujemy do swoich wyobrażeń, możemy być pewni, że będzie ona zawierała nowoczesne rozwiązania Smart Home, bardziej funkcjonalny układ czy też lepszą akustykę.
- Estetyka: nie da się ukryć, że dzisiejszy styl architektoniczny pod względem estetycznym odbiega od tego, który był popularny np. 20 lat temu. Mimo, że nowe budynki wciąż zachowują andaluzyjski, śródziemnomorski styl, to jednak bez najmniejszego zawahania da się je odróżnić od starszego budownictwa. Dla wielu osób, nowe elewacje w śnieżnobiałym kolorze są ogromnym magnesem, działającym na ich poczucie estetyki.
- Aranżacja: kupując nieruchomość w Hiszpanii na rynku pierwotnym, to od Ciebie będzie zależało, jak zostanie zaaranżowana i wykończona. To ogromna zaleta dla osób, które marzą o tym, aby ich dom na Costa del Sol był urządzony zgodnie z indywidualnymi preferencjami. W zależności od dewelopera – często oferowane są różne materiały oraz kolorystyka wykończenia. Należy pamiętać, ze stan deweloperski w Hiszpanii odbiega od tego znanego w Polsce, a nieruchomość przekazywana właścicielowi jest w dużym stopniu wykończona. Mieszkańcom pozostaje jedynie wstawić meble oraz dodać kilka lamp.
- Ekonomia: ostatnim, często pomijanym atutem są znacznie niższe koszty związane z utrzymaniem lokalu. Nowe osiedla są budowane z lepszych materiałów, które m.in. lepiej utrzymują ciepło czy gwarantują mniejsze zużycie prądu, dzięki bardziej wydajnym instalacjom, efektem czego nabywca ponosi mniejsze koszty użytkowania.
Rynek wtórny
- Lokalizacja: nieruchomości w Hiszpanii z rynku wtórnego często zlokalizowane są w miejscach niedostępnych dla nowo powstających inwestycji. Jeśli preferujesz np. dom czy apartament w pierwszej linii morza, to o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć ofertę spełniającą Twoje kryteria na rynku wtórnym. Linia brzegowa Costa del Sol została zabudowana w stopniu utrudniającym inwestorom budowę nowych kompleksów mieszkalnych czy nieruchomości wolnostojących w takiej lokalizacji.
- Infrastruktura: osiedla mieszkalne na rynku wtórnym charakteryzują się otaczającą je doskonale rozwiniętą infrastrukturą. Przez lata, w ich najbliższym otoczeniu zdążyły powstać szkoły, drogi, restauracje czy sklepy stanowiące ogromne udogodnienie w codziennym życiu.
- Finalizacja transakcji: podejmując decyzję o zakupie nieruchomości na rynku wtórnym, możemy się do niej wprowadzić niezwłocznie po podpisaniu umowy kupna/sprzedaży. Jest to element niedostępny dla osób, które decydują się na zakup nieruchomości od dewelopera, gdyż często termin oddania domu czy apartamentu do użytku jest odsunięty w czasie – np. o kilka miesięcy czy nawet lat. Na rynku wtórnym nieruchomość jest dostępna od razu.
Zakup nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego – różne koszty
Decyzja o zakupie nieruchomości w Hiszpanii na rynku wtórnym bądź pierwotnym wiąże się także z różnymi kosztami, które musimy ponieść przy zawieraniu transakcji. Przeważnie, do ceny wybranej przez nas nieruchomości należy doliczyć łącznie ok. 8%-13% jej wartości. Na dodatkowe koszty składają się m.in. opłaty prawnika, notarialne i podatki. O ile dwie pierwsze kwestie są identyczna dla obu rynków, to różnica pojawia się w przypadku kwestii podatkowych.
Rynek wtórny:
- Podatek od przeniesienia własności (ITP) – aktualnie wynosi tylko 7% wartości domu zakupionego na rynku wtórnym. Wcześniej mieliśmy do czynienia z różnymi stopniami opodatkowania, jednak Rząd Autonomii postanowił ujednolicić ITP, aby zachęcić inwestorów do kupa nieruchomości w Andaluzji.
Rynek pierwotny
- Podatek VAT – jeśli kupujemy dom u dewelopera, musimy opłacić podatek VAT w wysokości 10% wartości nieruchomości.
- Podatek od czynności cywilno-prawnych, tzw. AJD w wysokości 1,2% wartości nieruchomości.
Więcej o całym procesie zakupu przeczytacie tutaj.
Rekordowe zainteresowanie nieruchomościami
Nieruchomości na Costa del Sol i w całej Andaluzji cieszą się w ostatnich kilkunastu miesiącach ogromny zainteresowaniem ze strony inwestorów. Rok 2021 był rekordowym pod względem ilości zawartych transakcji nabycia nieruchomości. W całej Hiszpanii przeprowadzano ich 564 tys., z czego aż 117 tys. odbyło się w Andaluzji – ponad 91 tys. przypadło na rynek wtórny, a 25 tys. na rynek pierwotny.
Ponadto, Andaluzja była jedyną hiszpańską autonomią, której udało się przekroczyć liczbę 100 tys. zawartych umów kupna nieruchomości w Hiszpanii. Dane te jasno wskazują, że Andaluzja jest dzisiaj bez wątpienia najpopularniejszym regionem, w którym nowego domu poszukują osoby zainteresowane przeprowadzką na Półwysep Iberyjski.
Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje na temat rynku nieruchomości w Hiszpanii i Andaluzji, to zajrzyj do naszych wpisów, w których omówiliśmy dane rynkowe: