Katedry Andaluzji – Katedra Najświętszej Marii Panny

Jednymi z najznamienitszych obiektów, świadczących o bogatej i burzliwej historii Andaluzji, są miejsca święte – od wieków służące lokalnej społeczności. Po La Mezquita czas, aby przyjrzeć się kolejnej oszałamiającej budowli.

Tak jak Wielki Meczet w Kordobie (o którym więcej przeczytacie tutaj), tak Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli również uznawana jest za symbol andaluzyjskiego piękna, ukazujący inny obraz przemian, które zaszły w tej części Hiszpanii i Europy.

Kiedy kultury się ścierają

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli jest kolejną – po La Mazquita – andaluzyjską świątynią, która szczyci się imponującą historią. A to za sprawą m.in. bezpardonowej walki o symbole, którą stoczyły ludy zamieszkujące Al-Andalus, dzisiaj znaną jako Andaluzja. Kiedy armia króla Kastylii i Leonu – Ferdynanda III – wkroczyła w 1248 roku do miasta, mieszkający tu od wieków Arabowie zostali z niego wyparci. Nowi włodarze Sewilli postanowili zamanifestować prymat chrześcijaństwa nad islamem, przejęli więc wspaniały XII-wieczny meczet, dokonali niezbędnych przeróbek i zaadaptowali go, aby mógł pełnić funkcję świątyni chrześcijańskiej. Po 150 latach postanowiono jednak dokonać aktu, który miał dowieść ostatecznego triumfu chrześcijaństwa – meczet zrównano z ziemią (pozostawiono jedynie fragmenty minaretu i dziedziniec z ogrodem pomarańczowym) oraz przystąpiono do budowy nowej, wspaniałej świątyni.

Nowe, potężne oblicze

Budowlę zaczęto konstruować w 1401 roku, zgodnie z projektem autorstwa Alonsa Martíneza. Prace trwały ponad sto lat – katedra ostatecznie stanęła w 1507 roku i stała się jednym z najbardziej imponujących obiektów sakralnych tamtego okresu. Ten status nie zmienia się zresztą do dziś, jest to bowiem największa gotycka katedra świata – jej wymiary wynoszą 76 na 116 metrów! Składa się ona z pięciu naw bocznych, jednej nawy głównej i wyraźnie wywyższonego transeptu. Do wnętrza prowadzi dziewięć bogato zdobionych gotyckich portali.

Zachwyt na każdym kroku

Warto odwiedzić to miejsce, aby móc podziwiać jego niezaprzeczalny ogrom oraz zachwycić się wspaniałymi detalami. Godne uwagi są imponujące podwójne organy, okolony ozdobnym murem chór oraz nadzwyczajny, zdobiony złotem ołtarz (Capilla Mayor), który zajmuje niebagatelną powierzchnię 360 metrów kwadratowych i przedstawia 45 scen wykorzystujących około 1000 figur! Elementem świątyni, który przyciąga największą rzeszę turystów, jest miejsce spoczynku Krzysztofa Kolumba. Ten monumentalny grobowiec przedstawia ozdobioną złotem trumnę, niesioną na barkach przez czterech królów – Kastylii, León, Nawarry i Aragonii.

Region przepełniony historią

Przyjeżdżając na urlop do Andaluzji, musicie być świadomi, że to region potrafiący uwieść każdego swoim pięknem przejawiającym się m.in. w historycznej zabudowie (obiekty w Grenadzie, Sewilli czy Kordobie), a także w jedynych na skalę światową parkach narodowych (Doñana, Cabo de Gata). Gdy raz odwiedzisz ten region, przepadniesz bez pamięci i zamiast planować kolejny urlop, rozpoczniesz poszukiwania nieruchomości w Hiszpanii, z której uczynisz swój drugi, a może nawet jedyny dom.