Generalife – pałac letni emirów Grenady

O miejscach wartych odwiedzenia w Grenadzie pisaliśmy już kilkukrotnie. Spędzając wakacje na Costa del Sol, warto poświęcić kilka urlopowych dni, aby odwiedzić to wspaniałe miasto. Dzisiaj chcielibyśmy skierować Waszą uwagę na kolejne wyjątkowe miejsce, czyli Generalife!

To kompleks, znajdujący się w pobliżu Alhambry – o której więcej możecie przeczytać tutaj – na wschodnich zboczach Cerro del Sol. W okresie panowania Maurów na Półwyspie Iberyjskim pełnił rolę osobnej, letniej rezydencji nasrydzkich władców emiratu Granady, a dzisiaj stanowi element całego kompleksu pałacu-twierdzy, który możecie zwiedzić w trakcie jednodniowej wycieczki.

Od Maurów aż po Chrześcijan

Nazwa Generalife pochodzi prawdopodobnie z języka arabskiego – Jannat al-’Arif, co oznacza Ogrody Najwyższego Architekta lub Ogrody Rajskich Rozkoszy. Każdy z emirów, a następnie chrześcijańskich władców Grenady pragnął, aby kompleks był odzwierciedleniem ziemskiego raju. W tym celu przywiązywali ogromną wagę m.in. do odpowiedniej selekcji roślin znajdujących się w ogrodzie, tak by współgrały z otaczającymi je sadzawkami, fontannami i murami.

Choć badania przeprowadzone na najstarszych zdobieniach Generalife wskazują, że początki budowy kompleksu miały miejsce pod koniec XIII w. lub na początku XIV w., gdy Grenadą rządzili kolejno Muhammad II i III, to za oficjalną datę powstania Pałacu Letniego wraz z ogrodami uznaje się 1319 r. i okres panowania Ismaila I.

Na przestrzeni kolejnych lat, następni władcy Nasrydów dokonywali rozbudowy Generalife. Dzisiaj jest on uznawany za jeden najlepiej zachowanych kompleksów ogrodów, będących spuścizną po czasach panowania Maurów na Półwyspie Iberyjskich.

Letnia rezydencja

Alhambra była oficjalną rezydencją władców Grenady, w której sprawowali wszelkie codzienne obowiązki. Uznano zatem, iż niezbędne będzie wybudowanie dodatkowego kompleksu, pełniącego rolę enklawy spokoju i odpoczynku dla władców. W ten oto sposób, na terenach dawnych sadów i pastwiska powstała letnia rezydencja, którą z główną twierdzą łączyła kryta ścieżka przecinająca wąwóz ciągnący się pomiędzy zboczami góry. Generalife posiadał wszystkie wymagane udogodnienia w pełni samowystarczalnego prywatnego pałacu, w tym łaźnię i salę modlitewną.

Dzisiejsze Generalife stanowi mieszankę oryginalnych elementów z okresu Nasrydów, połączonych z elementami inspirowanymi czasami współczesnymi, wynikającymi z sukcesu chrześcijańskiej rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim. Cały kompleks składa się z budynku pałacowego oraz kilku dziedzińców – pokrytych bujną roślinnością i otoczonych kanałami wodnymi. Jego główny rdzeń stanowi Patio de la Acequia, czyli „Dziedziniec Kanału Wodnego”, zajmujący ponad 600 m2 (12,8 m x 48,7 metra). Jest to najbardziej okazała i charakterystyczna część terenu pałacowego. Wchodzi się do niego przez mniejszy dziedziniec, Patio de Polo, od strony południowej, do którego z kolei wchodzi się przez inny mniejszy, Patio del Apeadero.

Forma i kształt Patio de la Acequia wynikają w dużej mierze z ukształtowania terenu oraz otaczających kompleks wodnych akweduktów (Acequia Real – Królewskich Kanałów) mających długość przeszło 6 kilometrów i doprowadzających wodę do Pałacu Letniego oraz samej Alhambry. Dziedziniec dodatkowo otoczony jest fontannami oraz pawilonami. Całość robi ogromne wrażenie!

Rajskie ogrody

Ogrody Generalife zajmują trzy duże tarasy na zboczu wzgórza. Ich dzisiejszy wygląd jest w dużej mierze zasługą dwóch artystów – Leopoldo Torresa Balbása i Francisco Prieto Moreno, którzy przearanżowali wiele z nich w latach 1931-1951, m.in. wplatając w ich aranżację motyw zaczerpnięte z włoskiej kultury.

Dwa dolne tarasy od strony południowo-zachodniej zajmują ogrody targowe i sady, znane dziś jako Las Huertas. Najwyższy taras zajmuje Jardines Nuevos („Nowe Ogrody”), zielona przestrzeń, która powstała w XX w. i stanowi obecnie podejście do historycznej części pałacowej. Na jej terenie podziwiać możemy przycięte cyprysy i duży basen w kształcie krzyża – inspirowany ogrodami mauretańskimi, a także inne rośliny ozdobne. Dodatkowym elementem jest teatr na świeżym powietrzu, który powstał w 1952 r.

W 1958 r. wielki pożar zniszczył lub uszkodził znaczną część północnego Generalife. Jednak zniszczenia spowodowane pożarem i późniejsze naprawy pozwoliły również na przeprowadzenie znacznych prac wykopaliskowych, dokumentujących pierwotną formę ogrodów. Dzięki temu, dzisiaj możemy podziwiać obiekt, emanujący aurą i przepełniony historią ponad 700-letniej rezydencji i jej ogrodów, który w 1984 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wakacje w Andaluzji

Każda z osób spędzających urlop w Andaluzji i na Costa del Sol znajdzie tu coś dla siebie – od możliwości zwiedzania historycznych budowli rozmieszczonych po całym regionie, przez perfekcyjnie przygotowane pola golfowe wokół Marbelli, aż po dziesiątki kilometrów piaszczystych plaż, przy których zlokalizowane są doskonałe restauracje i beach cluby. Aura tego miejsca sprawia, że łatwo się w nim zakochać bez pamięci. To zaś przekłada się na chęć zakupu nieruchomości w Hiszpanii i zamieszkania tutaj na stałe. Musicie się o tym przekonać sami!