Poznaj sekret zdrowego życia – Andaluzja to słońce, pogoda ducha, mikroklimat i pyszne jedzenie: świeże ryby i owoce morza, oliwa z oliwek, aromatyczne zioła. Dlaczego dieta śródziemnomorska od kilku lat wygrywa ranking najbardziej zdrowej w raporcie WHO?
Kolejny raz najlepsza
27 ekspertów z całego świata po raz piąty ogłosiło dietę śródziemnomorską jako najzdrowszą na świecie. My się nie dziwimy – patrząc na osoby mieszkające nad basenem Morza Śródziemnego, szczególnie na Costa del Sol – widzimy, że ich styl życia jest bardzo korzystny. Zarówno dla zdrowia, jak i dla urody!
Zalety diety śródziemnomorskiej
O najlepszych dietach na świecie przeczytać można było w amerykańskim miesięczniku „U.S. News & World Report”. Pod jakim kątem jest ona najlepsza? Jest prosta, łatwa w stosowaniu, osoby żywiące się zgodnie z jej zasadami mogą szybko stracić zbędne kilogramy, także na dłużej, bez efektu jo-jo. Dieta ta jest kompleksowa, różnorodna, można ją stosować długotrwale. Jest raczej sposobem na zdrowe życie, a nie krótkotrwałą, często wyniszczającą organizm katorgą. Dieta śródziemnomorska jest bezpieczna dla zdrowia, nie wyklucza ważnych dla organizmu mikroelementów i składników.
Dieta śródziemnomorska zalecana jest osobom, które chcą dbać o swoje serce i układ krążenia, jej stosowanie pomaga zapobiegać cukrzycy. Jaka jest jej kolejna zaleta? Jest niezwykle łatwa do stosowania i szybka. W upalne, słoneczne dni nie stoi się więc godzinami nad garnkami, lepiej korzystać z uroków andaluzyjskiego klimatu i charakterystycznego dla tego regionu braku pośpiechu.
Co się jada nad Morzem Śródziemnym?
Przede wszystkim warzywa i owoce, warzywa strączkowe, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, zawierające dużo błonnika, które dają uczucie sytości, ale nie podnoszą szybko poziomu cukru w organizmie. Dieta ta bogata jest w kwasy omega-3 i omega-6, które zawarte są w rybach, nasionach, orzechach czy w oliwkach. Mniej je się tłuszczy nasyconych, ponieważ rzadziej przyrządza się tłuste mięso. Jak widać jest to zupełnie odmienne spojrzenie na kuchnię niż w popularnej obecnie diecie keto.
Tłuszcze roślinne pomagają utrzymać prawidłowy poziom dobrego cholesterolu, co sprzyja pracy serca. Cechą tej diety są lekkie posiłki, unikanie smażenia na głębokim tłuszczu, używanie tłuszczy pochodzenia roślinnego. Dania gotuje się na parze, szybko grilluje. Nie ma więc mowy o tłustych daniach, skąpanych w śmietanie z zasmażką czy smażonych na smalcu.
Zapachy andaluzyjskiej kuchni
Potrawy przyprawiane są świeżymi ziołami: bazylią, rozmarynem, tymiankiem, czosnkiem. Dzięki temu można ograniczyć użycie soli, co korzystnie wpływa na zalety zdrowotne diety. Dania kuchni andaluzyjskiej są lekkie i aromatyczne, w sam raz na ciepłe letnie dni. Przyrządza się tutaj na przykład salmorejo, czyli andaluzyjski chłodnik z pomidorów z dodatkiem jajek czy ajoblanco – chłodnik z migdałów, z chlebem, oliwą i czosnkiem, a także tradycyjne gazpacho. Hiszpańska kuchnia znana jest również z tapas – małych przekąsek, przyrządzanych na tysiące różnych sposobów. Tapas podawane są w specjalizujących się w ich przygotowaniu barach, ale także w luksusowych beach klubach czy na przyjęciach w eleganckich willach nad morzem.
Więcej o andaluzyjskich potrawach i polecanych restauracjach, także takich, w których zobaczyć można pokaz prawdziwego flamenco, przeczytasz tutaj.