100% podatek dla kupujących spoza UE? Wyjaśniamy, co się zmieni na rynku nieruchomości w Hiszpanii

Zapowiadany w mediach 100-procentowy podatek od nieruchomości dla nabywców spoza UE rodzi wiele pytań. Na antenie telewizji Biznes24 Agnieszka Marciniak-Kostrzewa wyjaśniała, że to dopiero zapowiedź zmian, które – nawet gdyby weszły w życie – nie będą dotyczyć polskich inwestorów.

Premier Pedro Sánchez podczas forum ekonomicznego w Madrycie ogłosił pomysł wprowadzenia 100-procentowego podatku od nieruchomości w Hiszpanii dla ich nabywców spoza Unii Europejskiej. Agnieszka Marciniak-Kostrzewa podkreśliła, iż wywołało to wiele pytań, ale należy podkreślić – formalnie taka inicjatywa legislacyjna jeszcze nawet się nie rozpoczęła, a ewentualny podatek miałby dotyczyć inwestorów spoza Unii Europejskiej, co nie obejmuje Polaków.

Według premiera Hiszpanii, takie rozwiązanie miałoby być odpowiedzią na wzrost cen nieruchomości, aby zwiększyć ich dostępność dla Hiszpanów. Agnieszka Marciniak-Kostrzewa wskazała, iż Brytyjczycy od lat zajmują pierwsze miejsce wśród zagranicznych nabywców.

Zakupy domów i apartamentów przez cudzoziemców stanowią 15%  transakcji, a 85% dokonywane jest przez obywateli Hiszpanii. Wśród tych 15% zaledwie kilka procent to klienci spoza UE – zatem śmiało można powiedzieć, że to kropla w morzu i nie rozwiąże to problemu dostępności mieszkań, więc trudno sobie wyobrazić, aby miało to zastosowanie i faktycznie zostało przegłosowane.

W Andaluzji po ostatniej redukcji podatek od nieruchomości wynosi 7%. Dlatego też Polacy coraz chętniej inwestują w domy i apartamenty na Costa del Sol, w III kwartale 2024 r. plasując się tuż za podium zagranicznych inwestorów z udziałem w rynku wynoszącym już 5,32%. Liderami ponownie byli Brytyjczycy, ale w kontekście zapowiadanych zmian, a przede wszystkim obowiązującego od maja zniesienia złotych wiz dla obywateli spoza UE, w kolejnych kwartałach ranking może ulec zdecydowanym zmianom.

W kontekście zapowiadanego 100-procentowego podatku od nieruchomości dla nabywców spoza UE kluczowe jest też, od jakiej wartości podatku byłby liczony i w jaki sposób, bowiem poszczególne wspólnoty autonomiczne różnie kształtują swoją politykę podatkową. Agnieszka Marciniak-Kostrzewa zaznaczyła także, że konieczne byłoby sprecyzowanie, czy nowe przepisy mają dotyczyć osób fizycznych czy firm.