Pandemia całkowicie zmieniła rynek pracy. Coraz więcej osób chce i może pracować zdalnie, z dowolnego miejsca. Dlatego chętnie wybierają lokalizacje takie jak Costa del Sol, gdzie słońce świeci ponad 320 dni w roku. W Marbelli działają m.in. dwie luksusowe przestrzenie coworkingowe.
„Cyfrowi nomadzi” uwielbiają Hiszpanię
Hiszpania jest jednym z krajów cieszących się największą popularnością wśród „cyfrowych nomadów”. Tak określa się ludzi mogących wykonywać swoją pracę zdalnie, z dowolnej części świata, nieprzywiązanych do jednego miejsca. Portal Resume.io szacuje, że w Hiszpanii przebywa ponad 125 tysięcy takich osób. Więcej jest ich tylko w USA.
Zgodnie z hiszpańskim prawem pracownicy zdalni, którzy chcą przeprowadzić się do tego państwa, po spełnieniu kilku wymogów mogą otrzymać specjalną wizę. Początkowo jest ona ważna przez 12 miesięcy, można odnowić ją na okres do pięciu lat. Od 2023 r. o taką wizę ubiegać mogą się również obywatele państw nienależących do Unii Europejskiej.
Na Półwyspie Iberyjskim nie brakuje atrakcyjnych miejsc, ale wiadomo, że „cyfrowi nomadzi” wybiorą raczej nie Galicję czy środek kraju (wyłączając Madryt), a południowe wybrzeże. Wśród najczęściej zamieszkiwanych przez nich miejsc w Hiszpanii jest Costa del Sol, na czele z Malagą.
Również Marbella wychodzi naprzeciwko potrzebom licznie przyjeżdżających do niego „cyfrowych nomadów”. Otwiera się tutaj coraz więcej biur coworkingowych, a dwa z nich wyróżniają się standardem i rozmachem na tle konkurencji.
Centro House, czyli coworking premium w Marbelli
Na obrzeżach Marbelli, tuż obok luksusowej mariny Puerto Banus, znajduje się Centro House. Ten nowoczesny budynek został wyróżniony nagrodą European Property Awards 2022-23 w kategorii najlepsza przestrzeń biurowa w Hiszpanii. Coworkingowe centrum przyciąga „cyfrowych nomadów” i stacjonujące w okolicy firmy nie tylko luksusowymi warunkami pracy, ale również basenem, strefą wellness oraz pokojami hotelowymi.
Centro House zwraca uwagę na korzyści płynące z pracy zdalnej w przestrzeni współdzielonej. Przytacza badania, wykazujące, iż 70 proc. osób pracujących w modelu coworkingowym zauważa poprawę swojego zdrowia, 68 proc. ma mniejsze problemy z koncentracją, natomiast 64 proc. działa bardziej wydajnie.
Za jednorazowe skorzystanie z Centro House zapłacimy 39 euro. Zdecydowanie bardziej opłacalną opcją jest wykupienie miesięcznego nielimitowanego dostępu – kosztuje on 364 euro. Wynajęcie dwuosobowego biura wiąże się z kosztem ponad 1000 euro miesięcznie. Ceny wynajmu sal konferencyjnych zaczynają się od 55 euro za godzinę.
Coworking w The Pool
Bliżej starej części miasta, w budynku centrum handlowego El Corte Ingles El Capricho, działa założone przez grupę skandynawskich przedsiębiorców centrum coworkingowe The Pool. To kolejna tego typu przestrzeń w Marbelli, której design robi wrażenie. Utrzymana jest w minimalistyczny stylu, a przeszklony dach z zaokrąglonymi kopułami przywodzi na myśl stare dworce kolejowe z europejskich miast.
Twórcy Pool podkreślają zalety lokalizacji, którą wybrali dla swojej działalności. Podkreślają, że Marbella oferuje doskonałą infrastrukturę, kosmopolityczne i wielokulturowe środowisko oraz tętniącą życiem atmosferę. Ponadto miasto szczyci się wyjątkową gastronomią i relaksującymi plażami. Można tu uprawiać wiele sportów, takich jak golf, żeglarstwo i sporty wodne. Ważną zaletą jest również bliskość dwóch lotnisk – Malaga i Gibraltar – oraz pobliskich miast wartych odwiedzenia, takich jak Granada i Kordoba.
Dla tych, którzy nie osiedlili się jeszcze w Hiszpanii, The Pool oferuje jednodniowe karnety coworkingowe za 30 euro dziennie, a także pakiety 5- i 10-dniowe ważne przez rok od daty zakupu. Nieograniczony miesięczny dostęp do prywatnego biurka (tzw. FixedDesk) w The Pool kosztuje około 450 euro. Obejmuje on całodobowy dostęp do pulpitu, możliwość odbierania poczty i opcję rejestracji firmy.
Za znacznie mniej, bo 250 euro miesięcznie, można uzyskać dostęp do strefy coworkingowej. Zapewnia to dostęp do przestrzeni coworkingowej od poniedziałku do piątku w godz. 9-20, z biurkami znajdującymi się w dedykowanym pomieszczeniu o nazwie FlexDesk, a także dostęp do otwartej przestrzeni z dużą ilością naturalnego światła i regulowanymi biurkami stojącymi, a także prywatnym tarasem o powierzchni 400 m2 wyposażonym w Wi-Fi i meble odpowiednie do pracy.
Oferują również sale konferencyjne, które można wynająć na godziny. Największa z nich, „Aquarium”, może pomieścić maksymalnie 20 osób w formacie sali konferencyjnej.
Coworking w Maladze
Dwie wymienione strefy coworkingowe to propozycje z kategorii premium. Tańszą opcją jest położone po sąsiedzku z The Pool centrum należące do międzynarodowej firmy Regus, potentata w świecie coworkingu. Tam dostęp do wspólnej przestrzeni biurowej w wersji podstawowej kosztuje niecałe 200 euro miesięcznie.
Regus ma swoje centrum coworkingowe także w sąsiedniej Maladze (Malaga Regus Plaza de la Solidaridad). Znajduje się ono niedaleko głównego dworca i centrum handlowego Larios.
W wyjątkowo atrakcyjnej okolicy Malagi ulokowane są przestrzenie biurowe pod szyldem La Aduana Coworking. Jedno z centrów znajduje się na starówce, tuż przy katedrze. Drugi oddział firma posiada w nadmorskiej dzielnicy Malagueta, w pobliżu słynnej plaży. Równie blisko morza, tyle że w artystycznej dzielnicy Soho, znajdziecie inne popularne biuro coworkingowe – The Living Room Coworking.
To tylko kilka propozycji, a miejsc, w których można zająć biurko we współdzielonej przestrzeni, w Maladze jest mnóstwo, co potwierdza ogromne zainteresowanie „cyfrowych nomadów” Costa del Sol. Przyjeżdżający na hiszpańskie wybrzeże chcą łączyć pracę z walorami turystycznymi, więc centra coworkingowe otwierane są zazwyczaj w dobrych lokalizacjach.