Dom lub apartament za granicą: jak spełnić marzenia i uniknąć pułapek? [WYWIAD]

Zakup nieruchomości za granicą coraz częściej przestaje być marzeniem, a staje się faktem. Nie jest przesadą stwierdzenie, iż Polacy wręcz podbijają Hiszpanię, w III kwartale 2024 r. plasując się tuż za podium zagranicznych nabywców domów i apartamentów. Warto jednak pamiętać, jakich pułapek unikać, szukając swojego wymarzonego miejsca na ziemi.

Dlaczego Hiszpania przyciąga Polaków?

Tematem programu „Studio w kontakcie” na antenie TVP Polonia były między innymi nieruchomości w Hiszpanii. Agnieszka Marciniak-Kostrzewa wskazywała, iż absolutnie możemy mówić o boomie mieszkaniowym na Półwyspie Iberyjskim w wykonaniu Polaków. Trwa on od pandemii, która była pierwszym czynnikiem, a następny stanowił wybuch wojny w Ukrainie i chęć dywersyfikacji majątku.

Przejście na pracę hybrydową otworzyło nowe możliwości, w tym pracy w innym miejscu na świecie. Polacy zaczęli wyjeżdżać, szukając drugiego domu – okazało się, że wiele osób ma znajomych, którzy już przeprowadzili się do Hiszpanii i bardzo im się spodobało tutejsze życie. Coraz więcej Polaków przyjeżdża na Półwysep Iberyjski, żeby zamieszkać tutaj na jakiś czas lub na dłużej. Hiszpania przyciąga klimatem i ponad 320 słonecznymi dniami w roku, a także atrakcyjnym i bezpiecznym – w kontekście trwającej wojny w Ukrainie – położeniem.

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Pułapki związane z nieruchomościami to jedno z najpoważniejszych ryzyk, z jakimi muszą mierzyć się kupujący. Jeden z takich przykładów stanowią „domy widma”, które… nie istnieją. Innym problemem jest brak pełnej dokumentacji nieruchomości, a oszuści bazują również na nieznajomości lokalnych przepisów czy języka przez kupujących. Uczestnicy programu „Studio w kontakcie” opowiadali, jak uniknąć tych pułapek.

Agnes Marciniak-Kostrzewa zaznaczyła, iż najważniejsze jest zweryfikowanie, z kim chcemy pracować. Warto wybrać sprawdzone biuro nieruchomości lub agenta. Na co zwrócić uwagę? Chociażby na to, od kiedy i czy w ogóle ma biuro w Hiszpanii, czy posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czy jest w zrzeszeniu lub organizacji branżowej, a wreszcie… czy mówi po hiszpańsku. To kluczowe dla profesjonalnej obsługi, podobnie jak wsparcie prawne ze strony sprawdzonej kancelarii – zdecydowanie nie warto na tym oszczędzać.

Przed zakupem nieruchomości najlepiej przyjechać na miejsce, aby sprawdzić na żywo oferty z Internetu. Trzeba także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać nas na daną nieruchomość i jej utrzymanie, a także zweryfikować potencjalną zyskowność z danej inwestycji. Przed wynajmem również należy zasięgnąć pomocy eksperta i zweryfikować daną ofertę przed jakąkolwiek transakcją. W przypadku wynajmu krótkoterminowego na wakacje czy mieszkań studenckich niestety także zdarzają się próby oszustw.

O czym warto pamiętać?

Warto podkreślić kilka podstawowych zasad, które pomagają bezpiecznie kupić wymarzoną nieruchomość w Hiszpanii

  • Nigdy nie kupuj „na odległość”, wyłącznie przez Internet, bez wcześniejszego obejrzenia apartamentu lub domu. 
  • Korzystaj z usług biur lub agentów, którzy mają siedzibę na miejscu i można zweryfikować ich doświadczenie, znajomość języka czy ubezpieczenie.
  • Współpracuj z kancelarią prawną, specjalizującą się w lokalnym rynku i operującą w języku hiszpańskim.
  • Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, często właśnie takie jest.