Hiszpania w czołówce krajów, gdzie warto inwestować w nieruchomości

Coroczny raport „European Real Estate Market Outlook”, przygotowany przez CBRE, wskazuje prognozy dla sektora nieruchomości i podsumowuje sytuację na krajowych rynkach. Porównuje także ich atrakcyjność inwestycyjną w segmencie mieszkań, domów czy nieruchomości komercyjnych. Jak wygląda to w przypadku Hiszpanii, a jak na tym tle wypada Polska?

Hiszpania a Polska

Autorzy raportu wskazują, iż na rynku kluczowe są inwestycje klientów indywidualnych. Więksi gracze zainteresowani są przede wszystkim nieruchomościami premium i luksusowymi. Stąd też lokują swoje środki w atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak wybrzeże Morza Śródziemnego. W przypadku Hiszpanii, która uplasowała się tuż za podium najatrakcyjniejszych rynków, nie brakuje transakcji, gdzie klienci decydują się na zakup drugiego domu – przez większość roku przeznaczonego na wynajem. Hiszpania to jeden z trzech krajów w Europie, który jest najczęściej wybierany przez nabywców domów wakacyjnych.

Atrakcyjność nieruchomości w Hiszpanii zwiększa także rosnąca popularność pracy zdalnej oraz zmiana jej trybu – szczególnie wśród młodszych pracowników. „Cyfrowi nomadzi” co roku lub nawet co kilka miesięcy chcą zmieniać miejsce zamieszkania, poznając nowe kultury i nowych ludzi. Na rynku nieruchomości w Hiszpanii coraz częściej widzimy, iż klienci decydują się na docelową przeprowadzkę na Półwysep Iberyjski, wybierając wybrzeże Costa del Sol po wcześniejszym wynajmie długoterminowym nieruchomości w tym rejonie. Ten trend jest widoczny również wśród Polaków.

W analizie zwrócono uwagę na także na polski rynek nieruchomości. W 2023 r. nasz kraj był jednym z niewielu w Europie, gdzie nie odnotowano spadku cen nieruchomości. O ile w Europie Zachodniej w Stanach Zjednoczonych ceny mieszkań raczej spadały lub notowały niewielkie wahania, o tyle nad Wisłą cały czas rosły. Analitycy zaznaczyli, iż m.in. dostęp do kredytowania (w tym do Bezpiecznego Kredytu 2%) zachęcił wielu Polaków do zakupu nieruchomości. Jak wskazują eksperci CBRE, Polska jest trzecim najbardziej atrakcyjnym rynkiem nieruchomości w Europie.

Dynamiczny rynek nieruchomości w Hiszpanii

Szacuje się, że w Hiszpanii nieruchomość zmienia swojego właściciela nawet co 5 lat. Jak wynika z publikacji „Mobilność mieszkaniowa w Polsce”, kraje Półwyspu Iberyjskiego plasują się w środku europejskiej stawki pod względem średniego czasu użytkowania zamieszkiwanej nieruchomości. Częściej miejsce zamieszkania zmieniali Francuzi i Holendrzy, a zdecydowanie rzadziej – Polacy. Zmienia się to jednak na przestrzeni lat i wynika również z dostępności nieruchomości w danym kraju czy jego regionie.

Równocześnie tylko w ciągu całego 2023 r. Polacy nabyli ponad 3 tysiące nieruchomości w Hiszpanii, w tym blisko 700 od października do grudnia, ugruntowując czołową pozycję na tym rynku. To dowód, że Polacy zwiększają swoją mobilność mieszkaniową i inwestują środki również w nieruchomości w innych państwach europejskich. W IV kwartale 2023 r. dało im to udział w hiszpańskim rynku na poziomie 3,35%, co przełożyło się na dziewiątą lokatę. W pierwszej trójce znaleźli się Brytyjczycy (9,8%), Niemcy (7,32%) oraz Francuzi (6,06%).