Registradores de España przedstawiło wyniki z rynku nieruchomości za ostatni kwartał 2022 r. Zgodnie z przewidywaniami, w ujęciu całorocznym odnotowaliśmy najlepsze rezultaty od lat! Potwierdza to systematyczny rozwój rynku nieruchomości w Hiszpanii, w którym coraz większy udział mają Polacy.
Andaluzja z kolejnym rekordem
Według danych zgromadzonych przez Registradores de España, w trakcie 12 miesięcy 2022 r. na terenie Andaluzji zawarto ponad 133 tys. transakcji zakupu nieruchomości. To o ponad 30 tys. więcej niż w Katalonii, która uplasowała się na drugim miejscu w zestawieniu. Łącznie na terenie Hiszpanii odnotowano 646 tys. transakcji, co jest wynikiem o 14% lepszym niż rok wcześniej. Przyglądając się historycznym danym widzimy, iż wyniki rynku nieruchomości w Hiszpanii z 2022 r. są najwyższe od 2008 r., czyli od 14 lat!
W IV kwartale 2022 r. Andaluzja, tak jak pozostałe wspólnoty autonomiczne, odnotowała spadek wolumenu transakcji względem wcześniejszego kwartału. Mimo to, w okresie od października do grudnia w Marbelli, Maladze, Sewilli i innych andaluzyjskich miastach zawarto łącznie ponad 31 tys. transakcji, z czego 25 tys. dotyczyło rynku wtórnego, a 5,8 tys. – pierwotnego. Tym samym ten południowy region Hiszpanii odpowiadał za przeszło 20% wszystkich transakcji zawartych w Hiszpanii.
Bardzo dobre wyniki odnotowano również w andaluzyjskich prowincjach. Regiony Malagi oraz Sewilli znalazły się kolejno na 4. i 6. miejscu pod względem największej liczby transakcji w całym 2022 r. W regionie Malagi, obejmującym m.in. takie miasta jak Marbella czy Estepona, w trakcie minionych 12 miesięcy odnotowano ponad 41 tys. transakcji, z czego 9 tys. w IV kwartale. To oznacza, że rok do roku wynik wzrósł o 25%! Prowincjami z największą liczbą transakcji były: Madryt (83 tys.), Barcelona (66 tys.) i Alicante (49 tys.).
Rynek wtórny a pierwotny
Fundamentem całego rynku nieruchomości w Hiszpanii zdecydowanie był rynek wtórny. Według danych Registradores de España, w 2022 r. przeprowadzono ponad 531 tys. transakcji dotyczących mieszkań z „drugiej ręki”. To wynik aż o 17% lepszy niż osiągnięty w 2021 r. i jednocześnie najwyższy od 2006 r. W przypadku rynku pierwotnego, wzrost ten był niższy i wyniósł 1,9%, co przełożyło się na łączną liczbę ponad 114 tys. transakcji.
Warto w tym miejscu podkreślić cytowane przez Rzeczpospolitą uwarunkowania rynkowe. Statystyka dla III i IV kwartału odzwierciedla bowiem decyzje i wybór nieruchomości, podjęty najczęściej w kwartale poprzedzającym, czyli odpowiednio w drugim i trzecim. Dotyczy to rynku wtórnego, jak i nowo wybudowanych osiedli, które są gotowe do zamieszkania. Na rynku pierwotnym, gdzie osiedla znajdują się nadal w trakcie budowy, mamy znaczne przesunięcie w czasie. Umowy rezerwacyjne podpisane w 2022 r. będą miały rzeczywisty zakup notarialny z przesunięciem czasowym 1 lub 2 lat – w momencie, kiedy osiedle zostanie oddane do użytkowania.
W przypadku Agnes Inversiones zakup nieruchomości z rynku pierwotnego w 2022 r. stanowił 50%, więc odzwierciedlenie w statystykach znajdzie on odpowiednio w tym roku i 2024 r. Należy także pamiętać, że nieruchomości z rynku wtórnego są wpisywane do statystyk praktycznie w ciągu dwóch – trzech miesięcy, a na rynku pierwotnym mamy przesunięcie o rok, dwa lub nawet trzy.
Jednocześnie wzrost sprzedaży nieruchomości odnotowano we wszystkich wspólnotach autonomicznych, z czego w czternastu z nich było on dwucyfrowy. Podobnie jak w ostatnich latach, to trzeci kwartał przyniósł największą liczbę zawartych notarialnych umów zakupu nieruchomości. Możemy więc śmiało mówić o ogromnym sukcesie rynku nieruchomości w Hiszpanii, które stały się doskonałym sposobem lokowania zgromadzonego kapitału.
Zobacz również nasz wpis na blogu o tym jakich błędów unikać kupując dom w Hiszpanii?